Biblioteka


„Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury”
Jan Paweł IIBiblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek – 8 00 – 14 35

Wtorek –          8 00 – 15 20

Środa –             9 30 – 14 35

Czwartek –       9 30 – 14 35

Piątek –              9 30 – 15 25


REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ -31.08.2020r.Rok szkolny 2020/2021

 

Akcja „Podaruj książkę bibliotece szkolnej” 


„Mój ulubiony…”

W ramach Światowego Dnia Książki  – 23 kwietnia, w bibliotece naszej szkoły, został ogłoszony konkurs plastyczny Mój ulubiony bohater książkowy dla klas I – III.

Prace były oceniane i nagradzane w trzech kategoriach: klasa I, klasa II i klasa III. Uczniowie łącznie wykonali 48 prac – z tych nagrodzono 16.

Pani dyrektor, Lidia Mikołajek wręczyła wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody, które otrzymali:

Klasy pierwsze:

1 miejsce –  Natasza Rucińska 1d, Klaudia Napiórska 1d

A2 miejsce – Maja Woźna 1b, Aleksandra Nagadowska 1e

3 miejsce –  Antonina Kujaczyńska 1d, Maria Szczerba 1d, Aleksandra Jasińska 1b, Wiktoria Erbacher 1c, Bruno Remplewicz 1d i Jan Bońkowski 1d

Klasy drugie:

1 – miejsce Szymon Liszewski 2c

2 – miejsce Magdalena Więcławska 2c

3 – miejsce Leon Żuk 2b

Klasy trzecie:

1 –  miejsce Maja Zgorzałek 3a

2 –  miejsce Agata Seręga 3a

3 –  miejsce Leon Gajdowski 3a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

Urszula Baniak i Anetta RebelskaCzy znasz polskie legendy?  

19 marca br. uczniowie klasy 3a wzięli udział w konkursie pt. „Czy znasz polskie legendy?”.
Test najlepiej napisali: Maja Zgorzałek i Leon Gajdowski (15/16 punktów max), o jeden punkt mniej zdobyli: Wiktoria Łukaczyk, Agata Seręga i Wiktor Dąbrowski.
Okazało się, że znawców polskich legend w tej klasie nie brakuje.
Gratuluję – Urszula BaniakParę aforyzmów o bibliotece, sprawdź się! 

https://wordwall.net/play/13138/762/457Akcja „Podaruj Książkę Bibliotece” 

⇒ Podaruj Książkę BiblioteceBaśniowy świat

24 lutego 2021r. odwiedziłam uczniów przebywających w świetlicy w celu sprawdzenia ich wiedzy ze znajomości baśniowej klasyki. Dzieci z chęcią przystąpiły do konkursu, który polegał na wypełnieniu testu i rozwiązaniu krzyżówki. Po sprawdzeniu Znawcami baśni zostali: Blanka Pasternak kl. 1e, Patryk Zdziobło kl. 2b, Michał Leocho kl. 2b, Marta Wicik kl. 1a, Lena Stefanowska kl. 1c, Jakub Kuśmierowski kl. 1e i Gabriel Grefling kl. 1d

Opracowała Baniak Urszula


W 2020 roku nasza szkoła realizowała Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” – Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się o 958 książek na kwotę 15 000 zł (12 000 zł wsparcie finansowe z budżetu państwa, 3000 zł to wkład własny organu prowadzącego szkołę). Zakupione książki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów.
ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI  (oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarzWPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECKA

⇒ WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECKA


Konkurs Moja ulubiona książka rozstrzygnięty

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe ogłosiło w październiku wiadomość o konkursie, w którym uczestnicy mieli za zadanie stworzeniu plakatu zachęcającego do przeczytania ulubionej książki.

Z naszej szkoły wysłano jedenaście prac, które wykonały dzieci z klas 1-3. Były to ciekawe i pracochłonne plakaty wykonane różnymi technikami. Każda z prac była przemyślana i wyjątkowa.

15 stycznia 2021 r. ogłoszono wynik konkursu. Jury przyznało wyróżnienie naszej uczennicy Gabrieli Grylewicz z klasy 3c (opiekun p. Małgorzata Szymańska), która wykonała pracę pt. Wojownicy. 

Wszystkim uczestnikom bardzo gratuluję i zachęcam do czytania książek oraz promowania ich w różnych formach a szczególnie plastycznej.

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarzPrzerwa na czytanie

2 października 2020 r. w naszej szkole odbyło się bicie rekordu w czytaniu w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a przygotowana i przeprowadzona przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Wszyscy uczniowie i pracownicy „Jedyneczki” wzięli udział w I Międzynarodowej Edycji,   V Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie”.

Tego dnia, podczas przerw, uczniowie czytali swoje ulubione książki (przyniesione z domu lub wypożyczone z  biblioteki szkolnej). Młodszym kolegom i koleżankom książki czytały „starszaki” lub nauczyciele. Byli także czytelnicy, którzy chcąc zachęcić do przeczytania swojej lektury innych czytelników, głośno czytali  fragmenty  swoich książek.  

Zadaniem akcji było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim akcja udowodniła, że czytać możemy w każdej wolnej chwili , że czytanie może sprawiać przyjemność!!!

Urszula Baniak, Agnieszka Pasterniak i Anetta Rebelska


Spotkanie autorskie 1 X

Rok szkolny 2019/2020

Stan czytelnictwa w roku szkolnym 2019-2020Harmonogram zwrotu podręczników i książek z biblioteki szkolnej

⇒ Harmonogram zwrotu podręczników i książek z biblioteki szkolnej


stan czytelnictwa I śródrocze 2019-2020

Biblioteka poleca – Darmowe książki w internecie

WOLNY DOSTĘP (PDF)

WOLNY DOSTĘP (DOC)


Edukacja czytelnicza i medialna

Prezentacje: Hejt i Fake News

⇒ HejtFake News


Nowi czytelnicy

Uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni (każda klasa w innym dniu) do szkolnej biblioteki. Czytelnicy  po raz pierwszy obejrzeli jej  księgozbiór, zapoznali się z regulaminem wypożyczeń, prawami i obowiązkami czytelnika.

Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie słuchali wiersza, rozwiązywali zagadki i odczytywali hasła, które jednocześnie nauczyły ich, w jaki sposób należy obchodzić się z książkami.

Na zakończenie spotkania uczniowie wypożyczyli wybraną przez siebie pozycję książkową i otrzymali zakładki, które obiecali używać przy czytaniu ulubionego opowiadania.

Bardzo dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie – Urszula Baniak nauczyciel bibliotekarz


VI Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

5 grudnia w naszej bibliotece odbyła się kolejna edycja pięknego, głośnego czytania. Uczestniczyli w niej uczennice klas VI ze szkół podstawowych nr 1, 3, 7 i 8. Ich zadanie polegało na głośnym odczytaniu tekstu. Jury zwracało również uwagę na interpretację czytanego utworu. Miały one za zadanie głośne odczytanie baśni Andersena. Okazało się, że reprezentantki szkół bardzo dobrze poradziły sobie z wybranym przez komisję utworem.
Grand Prix zdobyła Sonia Ucińska z SP nr 3, I miejsce Hanna Byszewska z SP nr 7, II miejsce przyznano Klaudii Nowosad z SP nr 1. Pozostałe uczestniczki otrzymały wyróżnienia. Oprócz nagród książkowych i świątecznych kubeczków uczennice otrzymały od głównego jurora P. Wojciecha Czaplewskiego bardzo cenne wskazówki dotyczące prawidłowej dykcji, tempa prezentowania utworu oraz najczęściej popełnianych błędów w wymowie wyrazów.
Spotkanie to odbyło się w miłej atmosferze, przy herbacie i świątecznym pierniku.
Konkurs dostarczył niezapomnianych emocji,  a przede wszystkim udowodnił, że każda baśń, nawet ta czytana kolejny raz, przynosi nowe spojrzenie, nową interpretację.

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarzPierwsza wizyta

W październiku br. uczniowie czterech klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, aby poznać zgromadzony księgozbiór oraz dowiedzieć się na czym polega praca nauczyciela bibliotekarza. Podczas spotkań zapoznani zostali z regulaminem biblioteki i czytelni, dowiedzieli się w jaki sposób należy prawidłowo użytkować książki, tak aby służyły przez długie lata wszystkim czytelnikom. W prezencie otrzymali zakładki do samodzielnego pokolorowania, oraz wypożyczyli pierwsze książki na swoje elektroniczne konta.

nauczyciel bibliotekarz – Urszula Baniak
Czwarta edycja akcji

7 czerwca br. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce pn. „Jak nie czytam, jak czytam”. Od 2016 r. uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. Akcja ma na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze, bez przymusu. Oby najmłodsi odnaleźli radość z czytania, która spowoduje, że staną się aktywnymi czytelnikami w dorosłym życiu.

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarz


Podsumowanie konkursów

W miesiącu maju, w bibliotece szkolnej w ramach Dni Bibliotek, odbyły się konkursy:  Znawca Bajek (dla uczniów klas pierwszych) tytuł Znawcy Bajek otrzymał uczeń Leon Gajdowski; wyróżnienia otrzymały Tosia Pokora i Nadia Partyka

Konkurs Pięknego Czytania – tytuł Mistrza pięknego czytania otrzymali uczniowie klas drugich: Kornel Jedynak i Daniil Kuskalo; wyróżnieni zostali: Zuza Żurawska, Szymon Wilczek,  Maja Całkowska i  Natalia Krężałek Hamny

Konkurs frazeologiczny (dla uczniów klasy czwartej) Niespokojny duch – I miejsce zdobyła Livia Adamowicz, II miejsce Matylda Sobolewska i Julia Kukiełka

Konkurs pisania listów (dla uczniów klas siódmych i ósmych) – I miejsce zajęła Weronika Węgłowska, II miejsce Karolina Rymaszewska

Dnia 30.05.2019r., w czytelni biblioteki szkolnej, wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe wręczane przez p. dyrektor Beatę Niewolewską oraz organizatorki konkursów Urszulę Baniak i Anettę Rebelską.


Spotkanie autorskie

10 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu uczniowie klas 1b i 1c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Ewą Chotomską – pisarką, autorką tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystką. Jest ona założycielką dziecięcego zespołu Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym Tik–Tak jako Ciotka Klotka. Napisała teksty piosenek m.in.: Szczotka, pasta, Myj zęby, Moja fantazja oraz jest autorką książek: Zając Poziomka, Pamiętnik Felka Parerasa i innych.

W trakcie spotkania Ewa Chotomska bawiła się z dziećmi w rymy, zadawała zagadki oraz zachęcała do wspólnego śpiewania piosenek Fasolek.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.


Randka z książką

14 lutego Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło uczennice i uczniów naszej szkoły na randkę z książką.

w tym dniu czytelnia zamieniła się w przytulne miejsce, w którym płonęły świece i cicho rozbrzmiewała nastrojowa, relaksująca muzyka. Na stołach wśród serc leżały książki, sentencje o przyjaźni i miłości. Wystarczyło sięgnąć po którąś i zapominając o tym co dzieje się za drzwiami, zatopić się na chwilę w czytaniu. Przenieść się do innej rzeczywistości. Tak łatwo było dzisiaj zakochać się w czytaniu, co potwierdzili uczniowie chętnie odwiedzający naszą bibliotekę.


Warto czytać!

W dniach 9 i 11 stycznia br. w naszej bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne dla klasy 1b i 1a.

Ich celem było zachęcenie uczniów do systematycznego wypożyczania i czytania książek. Przez zabawę: rozwiązywanie zagadek, rebusów, kolorowanie zakładek dzieci uczyły się poszanowania książek, regulaminu biblioteki i właściwego zachowania w tym miejscu.

Zajęcia zakończyły się wypożyczeniem pierwszej lektury i zaproszeniem do częstego korzystania z zasobów biblioteki.


Spotkanie z pisarką

23 XI br., uczniowie klasy 8b zaproszeni zostali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu na spotkanie z pisarką Anną Zgierun-Łaciną. Jest ona autorką powieści obyczajowych dla młodzieży, książek dla dzieci oraz opowiadań fantastycznych. Otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY „Książka Roku 2010” za „Czynnik miłości”, oraz Mały Dong 2007 (obecnie Dziecięcy Bestseller Roku) za „Inwazję wirusów”.

Ósmoklasiści mogli poznać sposób pracy autorki nad swoimi publikacjami oraz porozmawiać o problemach dorastania i sposobach pokonywania różnych życiowych przeszkód. Pisarka w atrakcyjny sposób przekonywała uczniów do czytania książek. Oby to spotkanie zachęciło młodzież naszej szkoły do częstszego sięgania po dowolną literaturę.


Motocyklem do Australii

26 X br., uczniowie klasy 8a i 3g odwiedzili Bibliotekę Miejską i uczestniczyli w prezentacji podróżniczej „Motocyklem do Australii”. Bohaterem tego spotkania był Szymon Springer, który przejechał motocyklem 30000 km, odwiedził 15 krajów i dotarł do Australii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co było potrzebne do realizacji motocyklowej wyprawy i jakie wspomnienia oraz  doświadczenia towarzyszyły bohaterowi podczas tej eskapady.


Konkurs czytelniczy 30.10.2018 r.

„Książka, to duchowy testament, jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu…”                                                                                                          (Hercen)

W naszej szkole istnieje piękna tradycja, która odwołuje się do powyższej myśli Hercena.

Otóż od wielu lat klasy trzecie gimnazjum przekazują młodszemu pokoleniu wybrane przez siebie książki ze specjalną dla nich dedykacją.

Przekazanie książek połączone jest z konkursem czytelniczym, w którym zespoły z poszczególnych klas trzecich muszą zmierzyć się z pytaniami sprawdzającymi wiadomości z lektur oraz z frazeologizmami związanymi z książką i czytaniem.  Uczniowie prezentują również plakat zachęcający do czytania.

W tym roku w konkursie czytelniczym I miejsce zajęła klasa III A, drugie – ex aequo klasa III B i III E, trzecie – III D.

Jednak wygranymi okazali się wszyscy trzecioklasiści, bo przekazali swój duchowy testament w postaci ciekawych książek, i ich młodsi koledzy
i koleżanki, bo  czytając, będą mogli spędzić miłe chwile, które dostarczą im wielu emocji.

Za ten ładny gest uczniowie trzecich klas otrzymali podziękowanie od pani  Urszuli Baniak, nauczyciela bibliotekarza.


Jak wygląda wombat?

23 października br. klasa 2 a wybrała się do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem. Był nim Pan Marcin Kozioł, który potrafił zainteresować uczniów opowieściami o wombacie, bohaterze swoich multimedialnych książek. W ten deszczowy dzień, z książką i autografami autora, mali czytelnicy z zadowoleniem wracali do szkoły. Było to udane spotkanie promujące czytelnictwo wśród najmłodszych.


Wizyta najmłodszych czytelników

W pierwszych dniach września uczniowie klasy 1a, 1b i 1c odwiedzili bibliotekę szkolną. Zapoznali się z pomieszczeniami i regulaminem wypożyczalni i czytelni, poznali księgozbiór i dowiedzieli się jak należy dbać o wypożyczone książki. Pierwszaki były bardzo zainteresowane dostępnymi książkami i okazało się, że wielu z nich samodzielnie potrafi już czytać. Mam nadzieję, że to miejsce będzie przez nich często odwiedzane.

nauczyciel bibliotekarz Urszula BaniakTrzecia edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

8 czerwca o godz. 10.00 uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której celem było pobicie rekordu w czytaniu w jednym momencie. W tym roku do przedsięwzięcia przyłączyło się 326 uczniów, co pozwoliło na poprawienie wyniku z zeszłego roku (167 uczniów).

Mam nadzieję, że ta akcja sprawi by książka kojarzyła się z rozrywką, swobodą, relaksem i miała jedynie pozytywne skojarzenia.

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarz


Wręczenie nagród

29 maja br. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursów przyprowadzonych dla naszych czytelników. Uczniowie klas najmłodszych mieli za zadanie wykonać najpiękniejszą zakładkę. Wszystkie zgłoszone prace okazały się bardzo dobre, ale na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Maja Grzelka, Aleksandra Mackojć, Judyta Grefling, Weronika Głuszkiewicz, Natalia Krężałek-Hamny, Mikołaj Fir i Kornel Jedynak. Uczniowie klas siódmych wzięli udział w konkursie frazeologicznym – Przysłowia mądrością narodów. Najlepszymi znawcami frazeologii okazali się: Gabriela Rutkowska (I miejsce), Maksym Celiński (II miejsce) i Natalia Pierzynowska (III miejsce). Natomiast gimnazjaliści z klas drugich uczestniczyli w konkursie frazeologiczny – Wśród ludzi. „Głową nie od parady” wykazała się Zuzanna Stankiewicz (I miejsce), Natalia Tatar (II miejsce) i Anastazja Bowtroczuk (III miejsce). Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Życzymy, aby nie „spoczęli na laurach”
i dalej zgłębiali tajniki wiedzy.   

Urszula Baniak i Anetta Rebelska


Znamy laureatów!!!

11 maja br. do Biblioteki Miejskiej im. Galla Anonima zaproszono laureatów nagrodzonych w konkursach: literackim i plastycznym pt. „Przyjaźń”. Pięcioro uczniów naszej szkoły zostało wyróżnionych w tegorocznym konkursie. Jak podkreśliła Pani dyrektor Halina Filip  poziom był niezwykle wysoki, wpłynęło blisko 300 prac. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił rewelacyjny spektakl „Bajki Pana Brzechwy” w wykonaniu Teatru Rozmaitości „Gwitajcie” ze Szczecina.

W konkursie literackim wyróżnienia przyznano uczennicom klasy 7B Julii  Nowickiej i Gabrieli Rutkowskiej. Nagrody  za piękne prace plastyczne otrzymali: Kornel Jedynak klasa 1A (tytuł laureata) oraz  Julia Piechocka klasa 1A i Damian Sobolewski klasa 1B (wyróżnienia).

Laureatom gratulujemy!


Kwietniowi Antypiraci 2018
W dniach 23.04 – 27.04. 2018 r. w naszej szkole obchodzono Święto Książki i Praw Autorskich. Uczniowie odwiedzający czytelnię zostali zapoznani z uczniowskim dekalogiem prawa autorskiego, zasadami legalnego dzielenia się treściami na portalach społecznościowych. Dowiedzieli się także, gdzie w Internecie znajduje się baza legalnych źródeł dotycząca utworów, które można wykorzystać z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.
W klasach gimnazjalnych przeprowadzone zostały zajęcia „O plagiacie i jego konsekwencjach” opracowane przez J. Manthey.Uczniowie obejrzeli filmy i prezentacje m.in.: Jak działa prawo autorskie?, Na co pozwala dozwolony użytek prywatny?, Dbaj o Fejs.Wiedza uczniów na temat praw autorskich została  pogłębiona, nabyli oni umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu i ochrony informacji oraz zdobyli wiedzę z zakresu należy przestrzegania netykiety i norm prawnych.                                                                                                                                                nauczyciel bibliotekarz – Urszula Baniak

Pierwsza wizyta
Dnia 10.04.2018r. wybraliśmy się (klasa 7B) do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima. Pani bibliotekarka zaprowadziła nas do czytelni. Tam zaprezentowała nam rożne książki o interesujących treściach np. o tym jak kiedyś wyglądał Kołobrzeg. Później udaliśmy się do wypożyczalni, gdzie mieliśmy za zadanie odszukać położenie danej książki, na podstawie karteczki z tytułem autora i sygnaturą, którą wcześniej dostaliśmy. Było przy tym dużo zabawy.
Następnie poszliśmy obejrzeć wystawę obrazów do baśni i bajek Hansa Christiana Andersena. Każdy z nich wykonany był inną techniką np. wykorzystano ścinki materiałów, farby, pastele. Na koniec wizyty udaliśmy się do magazynu, w którym składowane są bardzo stare woluminy.
Pobyt w takim miejscu był dla nas niecodziennym przeżyciem i z pewnością częściej będziemy tu zaglądać.
Justyna Wojtowicz kl. 7B

Sesja Dziennikarska
W dniach 8-9 lutego w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu po raz siódmy odbyła się Sesja Dziennikarska. Młodzież naszej szkoły również miała okazję w niej uczestniczyć. W tym roku zaproszono między innymi doktora Sławomira Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, Michała Ogórka oraz Adama Stacewicza. Pierwszego dnia odbyły się warszaty poświęcone felietonowi. Drugiego dnia wyłoniono zwycięzców konkursu dziennikarskiego „To jest temat”. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Wiktoria Andrulonis za felieton „O byciu człowiekiem” oraz Laura Starczewska, która swoją pracę zgłosiła indywidualnie.
Materiał opracowała – Aneta Pietrzak


Mali czytelnicy
14 lutego wizytę w bibliotece szkolnej złożyli uczniowie klasy 1a. Było to już kolejne spotkanie w miejscu gromadzenia książek. Młodych czytelników zaciekawił fragment przygód Plastusiowego pamiętnika, z którym zapoznała ich na lekcji pani wychowawczyni. Postanowili wypożyczyć lekturę i samodzielnie zapoznać się z ciekawą historią o Plastusiu. Uczniowie wcześniej wykonali, podobnie jak książkowa Tosia, ludzika z plasteliny i pokazali go pani z biblioteki.
Aby dzieci wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi należy czytać dzieciom i z dziećmi. Zachęcam do częstych odwiedzin biblioteki, nie tylko młodszych uczniów, ale i tych starszych.
Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarz


Bookcrossing w naszej szkole !!!

Masz w swoich zbiorach ciekawe książki,
które już dawno przeczytałeś a teraz stoją na półce i pokrywają się kurzem?
Zostaw je na wyznaczonym regale
w BIBLIOTECE
Jeśli któraś z książek znajdujących się na tych półkach spodoba Ci się, weź ją i przeczytaj.

BOOKCROSSING

polega na „uwalnianiu” książek w dowolnych miejscach publicznych (np. ławka w parku, przystanek autobusowy, tramwaj, kawiarnia, przymierzalnia w sklepie…) albo w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych
– zorganizowanych, (np. wydzielony stolik, regał w pubie, szkole,)
Idea bookcrossingu przypomina o szacunku, który należy się wszystkiemu, co nas otacza, a więc również książkom, i o bezinteresownej przyjemności dzielenia się, przekazywania innym tego, co posiadamy.
Koło Przyjaciół Biblioteki

————————————————————————————————

Wycieczka do Szczecina

Dnia 7 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kołobrzegu, między innymi redaktorzy szkolnej gazetki “Tornister”, udali się do Szczecina. Odwiedzili redakcję Głosu Szczecińskiego oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy dziennikarzy i fotoreporterów, uczestniczyli także w wykładzie “(Prawie) Pierwszy polski tabloid” dra Krzysztofa Flasińskiego.


W ramach Tygodnia Dysleksji w bibliotece szkolnej przeprowadzono Ranking Książek Kochanych.

Głosowało 260 uczniów, a największą liczbę głosów otrzymały następujące pozycje:

Mały książę Antoine de Saint-Exupéry – 32 głosy,Oskar i Pani Róża Eric Emmanuel Schmit – 14 głosów, Gwiazd naszych wina Green John – 18 głosów, Władca Pierścieni John Ronald Reuel Tolkien – 8 głosów, Wiedźmin Andrzej Sapkowski – 7 głosów, Uniwersum Metro 2033 Glukhovsky Dmitry – 5 głosów.

Wśród głosujących uczniów rozlosowano 4 nagrody. Szczęście uśmiechnęło się do: Justyny Przybyłowicz, Magdaleny Kwiecień Natalia Paczos i Diany Dudek.


Koło Przyjaciół Biblioteki

18.01.2017 r. uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki zostały zaproszone do kołobrzeskiej Biblioteki Pedagogicznej. Pani Dyrektor opowiedziała o historii biblioteki oraz wyjaśniła komu służy, kto z niej korzysta. Pokazała czytelnię i magazyn, w którym znajduje się 35 tysięcy wolumniów. Jest to księgozbiór uniwersalny ze specjalizacją (pedagogika, psychologia, socjologia), oprócz tego ma w swojej ofercie:

  • książki naukowe, popularnonaukowe i literaturę piękną,
  • czasopisma naukowe i popularnonaukowe,
  • wydawnictwa nieksiążkowe, m.in. filmy (edukacyjne, ekranizacje lektur szkolnych) i słuchowiska.

Gimnazjalistki mogły poznać zasady klasyfikacji księgozbioru oraz sposoby korzystania z katalogu rzeczowego i przedmiotowego. Na koniec przetestowały wyszukiwanie książek online, czyli w katalogu internetowym dostępnym na komputerach znajdujących się w czytelni.

Ta wizyta poszerzyła wiedzę uczennic nt. zasad korzystania z wypożyczalni i uświadomiła, że jeśli ktoś z uczniów chciałby skorzystać z czytelni to może to zrobić.

Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarz

20170118_140348 20170118_140400 20170118_140410 20170118_140713 20170118_141620 20170118_141719 20170118_143425


Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej

16.01.2017 r. wybraliśmy się z panią Anettą Rebelską do biblioteki miejskiej. Pierwsze kroki skierowaliśmy do biblioteki młodzieżowej, w której zapoznaliśmy się z jej księgozbiorem. Następnie udaliśmy się do głównego budynku przy ulicy Frankowskiego. Zwiedziliśmy wnętrza: wypożyczalnię wraz z magazynem, archiwum po czym skierowaliśmy się do czytelni gdzie odbyła się lekcja biblioteczna. Na niej uczyliśmy się wyszukiwać książek w katalogu internetowym (elektronicznym), a następnie wyszukiwaliśmy je na półkach.

Mieliśmy możliwość zobaczenia najmniejszej i najcięższej książki (12 kg), najstarszej znajdującej się w bibliotece oraz dotknięcia książki napisanej alfabetem Braille’a. Był to czas pożytecznie i mile spędzony.

Uczniowie klasy I g

B612_20170116_130110 B612_20170116_130457 B612_20170116_130732 B612_20170116_130923 B612_20170116_130936 B612_20170116_131027 B612_20170116_131537 B612_20170116_140216 B612_20170116_140814 B612_20170116_130519


Prezentacja mulimedialna „Wpływ czytania na rozwój dziecka_ ⇒ wplyw-czytania-na-rozwoj-dziecka


plakatBookcrossing już w naszej szkole od jutra !!!

Masz w swoich zbiorach ciekawe książki, które już dawno przeczytałeś a teraz stoją na półce i pokrywają się kurzem?

Zostaw je w specjalnych koszykach poustawianych na szkolnych korytarzach. Jeśli któraś z książek znajdujących się w koszyku spodoba Ci się, weź ją i przeczytaj.

BOOKCROSSING polega na „uwalnianiu” książek w dowolnych miejscach publicznych (np. ławka w parku, przystanek autobusowy, tramwaj, kawiarnia, przymierzalnia w sklepie…) albo w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – zorganizowanych, (np. wydzielony stolik, regał w pubie, szkole,)

Idea bookcrossingu przypomina o szacunku, który należy się wszystkiemu, co nas otacza, a więc również książkom, i o bezinteresownej przyjemności dzielenia się, przekazywania innym tego, co posiadamy.
image

Organizator: Biblioteka szkolna i samorząd uczniowski


DSCN2427Dnia 09.12.2015 roku w bibliotece szkolnej odbył się piąty Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięło udział 26 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jury, któremu przewodniczył pan Wojciech Czaplewski, oceniało poprawność, wyrazistość , płynność i intonację czytanego tekstu prozą.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Mateusz Saj ze Szkoły Podstawowej nr 5, II miejsce Anna Nadziejko ze Szkoły Podstawowej nr 9, III miejsce Hanna Pienierska ze Szkoły Podstawowej nr3.

I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła Iga Szukalska z Gimnazjum nr 1, II miejsce Aleksandra Bystrzyńska z Gimnazjum nr 2, III miejsce ex aequo Karolina Jaroszewska z Gimnazjum nr 3 oraz Dominika Plata z Gimnazjum nr 1.

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął Łukasz Płuciennik z Zespołu Szkół Ekonomicznych, II miejsce Dominika Kłos z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, III miejsce Kinga Konopa z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Gran Prix otrzymała Agnieszka Adamowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.


Książka, to duchowy testament, jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu…”  (Hercen)

W naszym gimnazjum istnieje piękna tradycja, która odwołuje się do powyższej myśli Hercena.

Otóż od wielu lat klasy trzecie przekazują młodszemu pokoleniu wybrane przez siebie książki ze specjalną od nich dedykacją.

Przekazanie książek połączone jest z konkursem czytelniczym, w którym zespoły z poszczególnych klas trzecich muszą zmierzyć się z pytaniami sprawdzającymi wiadomości z lektur oraz z frazeologizmami związanymi z książką i czytaniem. Uczniowie prezentują również plakat zachęcający do czytania.

W tym roku w konkursie czytelniczym I miejsce zajęła klasa III E, drugie – klasa III F, trzecie – III D.

Jednak wygranymi okazali się wszyscy uczniowie – trzecioklasiści, bo przekazali swój duchowy testament w postaci ciekawych książek, i ich młodsi koledzy i koleżanki, bo czytając , będą mogli spędzić miłe chwile, które dostarczą im wielu emocji.

Za ten ładny gest uczniowie trzecich klas otrzymali podziękowanie od pani Dyrektor, Lidii Mikołajek, i od pani Urszuli Baniak , pani Bibliotekarki.

Anna KuliśStan czytelnictwa w roku szkolnym 2019-2020