Teatralne
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, już po raz drugi w czasie trwającej ponad rok pandemii. Święto teatru obchodzimy od sześćdziesięciu lat. Zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Autorką tegorocznego orędzia jest Hellen Mirren – znana brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Została uhonorowana wieloma nagrodami za pracę w filmie i telewizji: trzy Złote Globy, cztery nagrody BAFTA, cztery nagrody Emmy, była czterokrotnie nominowana do Oscara – statuetkę amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki zdobyła za rolę Elżbiety II w Królowej Stephena Frearsa.
W orędziu na rok 2021 Helen Mirren podkreśla wagę twórczych wysiłków środowiska teatralnego w trudnym czasie pandemii, jednocześnie wskazuje, że niepewny zawód artystyczny potrafi twórców zahartować, pozwalając im łatwiej przystosować się do różnych warunków. Swoje orędzie kończy optymistycznie – wierząc w siłę teatru, spodziewa się nowych artystycznych przedsięwzięć podejmowanych z jeszcze większą energią:
„Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.”
Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru przygotowała Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Oto jej przesłanie:
„Teatr jest każdym z nas, ma twarz każdego/każdej z nas; jest każdą historią, którą uwalniamy, tworząc tym samym dźwignię, która pozwoli nam siebie ocalić! Tworzymy unikalny, różnorodny ekosystem, w którym jest miejsce dla każdej osoby!”
Poniżej filmik z teatralnym pozdrowieniem od uczniów klasy III C
Małgorzata Szymańska
Już po raz 14. odbywa się w naszej szkole Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. Festiwal jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej i doskonale wpisał się w tradycję szkoły. Na początku był to Międzygimnazjalny Festiwal Szkolny, a od ubiegłego roku biorą w nim również udział uczniowie szkół podstawowych, w związku z tym jest to teraz Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych.
W imieniu organizatorów serdecznie witam gości, opiekunów i uczniów.
W tym roku są z nami uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu. Zespół Wicherki z klasy V b przedstawi sztukę Śmierć ufoludków. Przybyli do nas również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8, zespół teatralny „Zamaskowani’ pokaże spektakl „Samotna, bo niekochana’. Jest nam miło, że wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6.Szkolne Kolo teatralne „Byle do piątku” zaprezentuje przedstawienie „Marika”.
Witam gospodarzy – p. dyrektor, Lidię Mikołajek, nauczycieli i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1.
W dzisiejszym dniu uczniowie zaprezentują 9 spektakli –dłuższych i trochę krótszych.
Wystąpią w nich uczniowie z klas młodszych i starszych. Przedstawienia będzie oceniać jury w składzie:
p. Agnieszka Spadło
p. Ewa Brelik
p. Paulina Pobereżko – opiekunka koła SP 6
Maria Powroźnik- opiekunka koła SP 5
p. Aleksandra Klimkowska opiekunka koła SP8
Komisja Konkursowa przydzieli nagrody i dyplomy za:
– najlepsze spektakle
– najlepszą rolę pierwszoplanową- żeńską i męską
– najlepszą rolę drugoplanową – męską i żeńską
– najlepszą rolę dramatyczną – męską i żeńską
– najlepszy scenariusz
– za bogactwo środków artystycznych
– charakterystyczną rola męską i żeńską
-najlepszą rolę dramatyczną
-najlepszy scenariusz oryginalny
XIII Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych
Dnia 10 maja odbył się XIII Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. Celem konkursu było promowanie pięknego, mądrego i odpowiedzialnego życia. Spektakle zawierały treści o charakterze profilaktycznym, z wartościowym przekazem. Festiwal sfinansowany był z budżetu Gminy Miasta Kołobrzeg w ramach przeciwdziałania alkoholizmowi.
W Festiwalu wzięło udział pięć zespołów: grupa „ Czwórka z szóstki” ze Szkoły Podstawowej nr 6 z przedstawieniem „Picie to nie życie” oraz zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 1: Koło Teatralne z przedstawieniem pt. „Sekret”, uczniowie kl. Ia i Ib ze spektaklem w języku angielskim „The English camp”, uczniowie klasy IIIf z samodzielnie napisaną i wyreżyserowaną bajką profilaktyczną pt. „ Czerwony kapturek” i uczennice z klasy IIIa i IIIe, które zaprezentowały scenki profilaktyczne na temat przemocy rówieśniczej, opowiedziały własną związaną z przemocą historię oraz przeprowadziły debatę wśród uczniów. Dodatkowo podczas Festiwalu wystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy zaśpiewali i zagrali znane utwory muzyczne.
Spektakle oceniało jury, w skład którego wchodzili nauczyciele oraz przedstawiciel Samorządu Szkolnego. Wszyscy uczestnicy przeglądu Teatrów Profilaktycznych zostali nagrodzeni. Przyznano nagrody indywidualne i zespołowe. I miejsce na Festiwalu zajęli uczniowie Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 1, II miejsce przypadło również uczniom klasy III f Szkoły Podstawowej nr 1, zaś III miejsce otrzymali uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 6. Wyróżnieni w Festiwalu zostali również najmłodsi uczniowie z klasy Ia i Ib oraz prowadzący debatę pt. „Agresja, przemoc, tolerancja – czy wiesz, co to znaczy?”. Nagrody indywidualne przyznano w następujących kategoriach: najlepsza rola pierwszoplanowa męska – Szymon Lewandowski z kl. IIIf i żeńska – Gaja Sobocińska z kl. IIf, najlepsza rola drugoplanowa męska – Bartosz Jasiński z kl. IIId i żeńska – Natalia Dąbrowska z kl. IIIb, najlepszy oryginalny scenariusz – uczniowie klasy IIIf za spektakl „Czerwony kapturek”, bogactwo środków artystycznych oraz najlepsza scenografia – te dwie nagrody przypadły Kołu Teatralnemu.
Zaprezentowane spektakle oraz debata były pozytywnie odebrane przez uczniów i nauczycieli. Spektakle prezentowały wysoki poziom artystyczny. Uczniowie z pasją odgrywali role, oprócz przekazu słownego występom towarzyszyła muzyka, dekoracje, taniec a także bogate stroje i rekwizyty.
Notatkę przygotowały: Agnieszka Spadło i Małgorzata Szymańska
13.10.2017 r. w naszej szkole odchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji szkolne Koło Teatralne przygotowało program artystyczny, który nauczyciele i uczniowie mogli oglądać na drugiej, trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej w auli szkoły. Przedstawienie składało się ze scenek kabaretowych z życia szkoły, piosenek i ciepłych słów życzeń. Swe pierwsze kroki na scenie stawiali nasi pierwszoklasiści, którzy świetnie wykonali piosenkę pt. „Szybko, szybko”. Program artystyczny, utrzymany w wesołym, humorystycznym nastroju, wszystkim się spodobał.
„Dziś zaiste jest okazyja, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru, jakim są nasze czerepy. Niech Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech nie omija Waszego domostwa. Ty zaś, szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły”.
Notatkę przygotowała M. Szymańska
Dnia 12 maja 2017r. w naszej szkole odbył się XII Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych . Od 12 lat w naszym Gimnazjum odbywa się przegląd teatrów, który na dobre wpisał się w tradycję naszej szkoły. Przygotowania do niego trwają od wielu miesięcy, stąd artystyczny poziom przedstawień z roku na rok jest coraz wyższy. W tym roku jury i widzów zaskoczyła różnorodność form przedstawień, przesłania o treści profilaktycznej, adekwatne do aktualnych problemów młodzieży . Autorzy scenariuszy i aktorzy zwrócili uwagę na zagrożenia płynące z Internetu, tj. nadmierne korzystanie z komputera, telefonów oraz niebezpieczne zjawiska, takie jak np. cyberprzemoc czy kwestie związane z emocjonalnym krzywdzeniem – wyzwiskami, poniżaniem na forum publicznym, jak i z zachowaniem bezpieczeństwa podczas podróżowania po sieci . Tematem obecnym w spektaklach był także problem narkotyków. Młodzi ludzie podkreślali również wartość rodziny, która jest czynnikiem chroniącym przed zagrożeniami. Zarówno w ocenie jury i widzów, najlepszy spektakl pokazało koło teatralne GIMNAZJUM NR 1, które w sztuce pt. „Raj.com” ,wykorzystując słowo, taniec, muzykę, scenografię, zrobiło ogromne wrażenie. Opiekunami i reżyserami przedstawienia były Małgorzata Szymańska i Agnieszka Spadło. Ten spektakl otrzymał również nagrodę za choreografię oraz indywidualne wyróżnienia: za najlepszą rolę dramatyczną żeńską – Dobrosława Ciechanowicz ( II f), Julia Siadkowska (IId)- za najlepszą rolę drugoplanową żeńską, Julia Krycka ( III f) – za najlepszą charakteryzację, Adam Sieruga (IIf) – za najlepszą rolę dramatyczną męską, Jakub Wójcik (IIIa) – za najlepszą rolę pierwszoplanową męską. Dyplom za II miejsce otrzymało sympatyczne przedstawienie pełne humoru pt. „ Zostań naszą Śnieżką”, które przygotowali uczniowie z klas IIIA, III B, III F, realizując scenariusz nagrodzonej bajki terapeutycznej. Dyplom za II miejsce otrzymał spektakl pt. „ Dziewczynka z …narkotykami” z klasy II e. Gimnazjum nr 3 zaprezentowało dwa przedstawienia , w tym nagrodzone „ A kiedy w końcu zapadnie cisza” (klasa teatralna „24 Twarze IIIB”) oraz „Offline” (Dwie Maski” Gim nr 3). Do Gimnazjum nr 3 powędrowały trzy nagrody indywidualne: za najlepszy scenariusz (Karolina Buś),najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską (Karolina Buś) i za najlepszą rolę drugoplanową męską (Kacper Zagożdżon) Na podkreślenie zasługuje wyjątkowa atmosfera, w jakiej widzowie mogli obejrzeć przedstawienia. Imprezę szkolną zakończył fantastyczny koncert rokowy. Organizatorem tego artystycznego przedsięwzięcia była Anna Kuliś, ale bez pomocy p. Małgorzaty Szymańskiej, p. Agnieszki Spadło, p. Ewy Brelik i p. Anetty Rebelskiej, p. Małgorzaty Błachowiak festiwal nie byłby tak udany. Dziękujemy.
Opracowała: p. Agnieszka Spadło
Święto Niepodległości.
10.11.2016 r. – Koło Teatralne przygotowało przedstawienie słowno-muzyczne z okazji Święta Niepodległości. Inscenizacja, która było swoistą lekcją historii a także patriotyzmu, obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wykonawcy pokazali, jak długa i trudna była droga Polaków do wolności. Przypomnieli ciężkie czasy zaborów, powstania i zrywy niepodległościowe, które krzepiły serca i dawały rodakom nadzieję na niepodległość. Spektakl urozmaicony był pieśniami patriotycznymi oraz prezentacją multimedialną.
„Miłość do ojczyzny to nie slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. To obowiązek każdego Polaka”.
XI MIĘDZYGIMNAZJALNY FESTIWAL TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH
6 maja w naszym gimnazjum odbył się Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. To już jedenasta edycja tego festiwalu, ale po raz pierwszy miała miejsce na deskach nowo wyremontowanej sceny teatralnej. Konkursowi przyświecały słowa orędzia do polskiego środowiska teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, które w bieżącym roku brzmią:
„Róbmy teatr: sztuka teatru to chwila, która pozwala przyłapać człowieka na autentyczności.
Człowiek potrzebuje grać, bo tylko tak może uzasadnić własny sens. Buduje swoją rolę, wchodzi w relację z ludźmi, wiąże się ze światem.
Teatr potrzebny jest w każdej formie i powinien być różnorodny.
Teatr może powiedzieć wszystko, był i zostanie z nami – na zawsze.”
Teatr to odpowiednia forma, aby w atrakcyjny sposób przybliżyć uczniom tematykę związaną z problemem uzależnień. Festiwalowe przedstawienia traktowały o przemocy i różnego rodzaju uzależnieniach obecnych we współczesnej rzeczywistości, a młodej publiczności podobały się zwłaszcza te, które mówiły o uzależnieniach od telefonów komórkowych i komputerów.
Tegoroczni wykonawcy w swoich spektaklach zastosowali różnorodne środki artystyczne, śpiewali, grali na instrumentach, niejednokrotnie samodzielnie pisali scenariusze i reżyserowali przedstawienia.
Do festiwalu przystąpiło siedem zespołów: cztery – z klas pierwszych naszej szkoły, dwa – z Gimnazjum nr 3 i grupa teatralna ze Społecznego Gimnazjum w Radzikowie. Spektakle oceniało jury w składzie: p. Agnieszka Spadło (Gim. nr 1), p. Agata Kaczmarek (Gim. nr 3), p. Janina Tylicka (Gim. w Radzikowie) oraz Żuliana Aleksandrov (uczennica Gim. nr 1).
Laureatem festiwalu zostało koło teatralne „Dwie maski” z Gimnazjum nr 3 („Mowa nienawiści”) , II miejsce zajęła klasa teatralna z Gimnazjum nr 3 („Wyspa nadziei”), a III – otrzymała grupa z klasy I A Gimnazjum nr 1 („Życie to nie bajka”). Ponadto wyróżnienie uzyskał zespół z klasy I E Gimnazjum nr 1 („W objęciach anioła”). Nagrody w kategoriach: najlepsza reżyseria i najlepszy oryginalny scenariusz otrzymał zespół „Dwie maski” za spektakl „Mowa nienawiści” (Gim. nr 3), a w kategorii: bogactwo środków artystycznych – grupa z kl. I D za przedstawienie „Błędne koło” (Gim. nr 1). Przyznane również były nagrody indywidualne za najlepsze role dramatyczne oraz najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe męskie i żeńskie. Otrzymali je uczniowie: Dobrosława Ciechanowicz, Jan Dawid i Daniel Stachura – Gimnazjum nr 1, Julia Królikowska i Kamil Bagiński – Gimnazjum nr 3 oraz Anastazja Kietla i Klara Klepuszewska – Gimnazjum Społeczne w Radzikowie.
Pozakonkursowo – w ramach projektu gimnazjalnego – uczniowie z klas drugich naszego gimnazjum wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym w języku angielskim, traktującym o współczesnej samotności i izolacji, zamykaniu się w świecie telefonów i komputerów, którego główną formą była ciekawa prezentacja filmowa. Przejmujący obraz problemu depresji stworzyły w swoim filmie i zaprezentowały widzom uczennice klasy III naszej szkoły.
Festiwal przebiegał w bardzo miłej atmosferze, publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie, więc już teraz zapraszamy na jego kolejną, dwunastą edycję.
Środki finansowe na zorganizowanie konkursu i nagrodzenie wszystkich uczestników XI Międzygimnazjalnego Festiwalu Teatrów Profilaktycznych szkoła otrzymała w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
„Teatr może powiedzieć wszystko, był i zostanie z nami – na zawsze’’.
(Fragment orędzia do polskiego środowiska teatralnego
z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
– 27 marca 2016 r.)
22 kwietnia 2016 r. w naszym gimnazjum odbyły się szkolne eliminacje do Międzygimnazjalnego Festiwalu Teatrów Profilaktycznych. W eliminacjach wzięło udział 5 zespołów teatralnych z pierwszych klas: 1a, 1b, 1d, `1e, 1f.
Klasy zaprezentowały różnorodne spektakle, od typowego przedstawienia teatralnego po musical
i pantomimę.
Jury w składzie – p. Agnieszka Spadło, p. Ewa Brelik i p. Małgorzata Błachowiak, wyróżniło cztery zespoły:
– 1a „Życie to nie bajka’’
– 1d „Błędne koło’’
– 1e „W objęciach anioła’’
– 1f „Chcę ci pomóc’’
Wyżej wymienione przedstawienia zostaną zaprezentowane w naszej szkole 6 maja 2016 r.
na XI Międzygimnazjalnym Festiwalu Teatrów Profilaktycznych.
Festiwal Teatrów Profilaktycznych
Teatr – jak ogień olśniewa i oświeca – teatr to również ciekawa forma przekazywania treści z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. Pomaga nam promować życzliwość, zrozumienie, szczerość, uczy, jak mądrze i pięknie żyć.
Z okazji Międzynarodwego Dnia Teatru 27.03.2015 r. w naszej szkole odbył się X Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. Festiwal ten ma już swoją kilkuletnią tradycję, cieszy się dużym zainteresowaniem, a poziom prezentowanych przedstawień jest coraz wyższy.
W tegorocznym przeglądzie wzięło udział dwanaście zespołów z kołobrzeskich gimnazjów. Uczniowie prezentowali przedstawienia dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, poruszające między innymi problemy alkoholizmu, narkomanii, przemocy i agresji, samotności, braku zrozumienia, niejednokrotnie sami byli autorami scenariuszy jak i reżyserami.
Komisja Konkursowa przydzielała nagrody w następujących kategoriach: najlepsza rola pierwszo- oraz drugoplanowa męska i żeńska, najlepsza rola dramatyczna, najlepszy scenariusz, scenografia, reżyseria, charakteryzacja i bogactwo środków artystycznych. Laureatami X Międzygimnazjalnego Festiwalu Teatrów Profilaktycznych zostały równorzędnie trzy zespoły: koło teatralne „Maska” z Gimnazjum nr 2, którego opiekunami są panie: Joanna Szydłowska i Beata Wincza i które zaprezentowało spektakl pt. „Planety nadziei”, grupa „Dwie maski” z Gimnazjum nr 3 ze sztuką pt. „Dzieci nieba”, opiekunem zespołu jest pani Agata Kaczmarek oraz Koło Teatralne z Gimnazjum nr 1 i spektakl pt. „Wózek”, opiekun koła – pani Małgorzata Szymańska.
Zaprezentowane przedstawienia pokazały, że oddziaływanie teatrów profilaktycznych jest duże: może wspomagać rozwój młodzieży, dokonywać pozytywnych zmian, uwrażliwiać na problemy i potrzeby drugiego człowieka, uczyć odpowiedzialności za własne działania czy radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Dlatego też Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych organizowany przez Gimnazjum nr 1 będzie kontynuowany.