Wycieczki
Regulamin wycieczek szkolnych GIMNAZJUM nr 1 2015r
Wycieczka do Berlina
25 kwietnia 2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Berlina. Ten jednodniowy wyjazd był pełen wrażeń, uczniowie mieli możliwość poznać najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec. Spacerowaliśmy ulicą Unter den Linden, podziwialiśmy robiące wrażenie zabytki tego pięknego miasta, m.in. Katedrę Berlińską, pomnik upamiętniający ofiary wojny i tyranii Neue Wache, Uniwersytet Humboldta, Pomnik Holokaustu, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w dzielnicy Charlottenburgzniszczony podczas II Wojny Światowej, siedzibę parlamentu Reichstag i oczywiście Bramę Brandenburską.Odpoczywaliśmy na Bebelplatz, słuchając historii tego miejsca. Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki, gdzie podziwialiśmy eksponaty z transportu kolejowego, wodnego, lotnictwa oraz interaktywną wystawę Spectrum.
Przez cały pobyt towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Zmęczeni, ale zadowoleni w godzinach wieczornych powróciliśmy do Kołobrzegu.
Opracowała Karolina Markwart-Molenda
Wycieczka po królewskiej Warszawie.
W dniach 23-25 maja 2016 roku odwiedziliśmy naszą stolicę. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy 1f, 2b,3e. Celem wyjazdu było poznanie wybranych zabytków oraz rozwijanie przynależności narodowej. Pierwszego dnia uczniowie mieli okazję zobaczyć Park Łazienkowski i Pałac na Wodzie. Drugiego dnia z ogromnym zaciekawieniem poznawali głębiej różne zjawiska fizyczne, biomedyczne , atmosferyczne w Centrum Nauki Kopernik. Następnie zobaczyli m.in. Pałac Namiestnikowski, Kościół św. Krzyża (w którym znajduje się serce F. Chopina i W. Reymonta ) oraz wjechali na punkty widokowe znajdujące się na Pałacu Kultury i Nauki i Stadionie Narodowym. Widzieli także Kolumnę Zygmunta i Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie można było zobaczyć zmianę warty. Trzeci dzień upłynął nam na poznawaniu Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamku Królewskiego. Przed wyjazdem z Warszawy wszyscy udali się do warszawskiej linii metra i pojechali do Młocin.
Opiekunami wycieczki były: p. Małgorzata Wilewska, p. Anna Kuliś, p. Joanna Kwaśnik.
Wycieczka klasy 2f do Berlina w ramach projektu edukacyjnego Berlin. A city of thousands faces. Multi przewodnik po kulti mieście”.
8 maja 2015r. uczennice z klasy I d (dziennikarskiej) wraz z opiekunami: p. Urszulą Baniak i Anetą Pietrzak udały się do Szczecina. Pierwszy cel wycieczki stanowił stuletni budynek Urzędu Wojewódzkiego. Zwiedziliśmy owiane tajemnicami mroczne podziemia, weszliśmy na taras widokowy oraz podziwialiśmy absolutny ewenement zabytków Szczecina – galerię odlewów gipsowych wewnątrz wieży.
Później udaliśmy się do Telewizji Polskiej Szczecin, aby na żywo uczestniczyć w nagraniu programu lifestylowego „Zawsze w piątek”. Uczennice mogły poznać pracę dziennikarza, zobaczyć, jak powstaje program z udziałem publiczności, w jaki sposób montuje się materiał. Tematem przewodnim programu były wybory prezydenckie, historia szczecińskiego legendarnego Radia ABC oraz casting na dziennikarzy TVP Szczecin. Gimnazjalistki bardzo chętnie zabierały głos w dyskusji, nie przejmowały się obecnością kamer i operatorów. Była to dla nich niezwykle cenna lekcja dziennikarskiej praktyki.
Aneta Pietrzak
Dnia 2 października br. uczennice klasy d wraz z opiekunkami panią Urszulą Baniak i Anetą Pietrzak wyruszyły w pierwszą dziennikarską podróż. Gimnazjalistki odwiedziły redakcję Głosu Szczecińskiego i spotkały się z redaktorami tej gazety. Dziennikarze bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy, szczegółowo przedstawili uczennicom zakres pracy dziennikarza, wydawcy i fotoreportera. Bogatsze w nowe doświadczenia gimnazjalistki udały się do planetarium Akademii Morskiej, by uczestniczyć w ciekawym wykładzie poświęconym układowi słonecznemu i poszczególnym konstelacjom gwiazd.
Wycieczka do Szczecina potwierdza wszystkim znane powiedzenie – podróże kształcą.
2-go września klasa II c pojechała do Kamicy koło Gościna na spotkanie z rzeźbiarzem – Panem Romualdem Wiśniewskim.
Uczniowie mieli jedyną w swoim rodzaju okazję poznać kolejne etapy powstawania rzeźby. Zrozumieli kolejne stopnie jej przygotowania do odlewu. Poznali też potrzebne narzędzia. Obejrzeli pracownię, na którą składają się specjalnie wyposażone pomieszczenia.
Oprócz tego, pod kierunkiem i z pomocą Pana Romualda, wykonali własnoręcznie rzeźby z wosku i z gliny, które zabrali ze sobą na pamiątkę. Ponadto wspaniale zintegrowali się ze sobą po wakacjach.
Była to pouczająca lekcja sztuki, a jednocześnie spotkanie z ciekawym człowiekiem.
20 maja br. 48. osobowa grupa uczniów naszej szkoły (klasa 2e, 3d oraz kilkoro uczniów z kl. 3e, 1d i 2d) pod opieką pani L. Mikołajek, D. Błaszczyk, H. Górskiej-Sęk i U. Baniak wybrała się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Główną atrakcją wycieczki był całodzienny pobyt w Centrum Nauki Kopernik – w niezwykłym świecie samodzielnego eksperymentowania. Poza zwiedzaniem wystaw stałych uczestniczyliśmy w zajęciach w znakomicie wyposażonych laboratoriach (fizycznym, biologicznym i robotycznym), które doskonale uzupełniają wiedzę zdobytą w szkole. Samodzielnie przeprowadzając doświadczenia, mogliśmy się poczuć jak prawdziwi badacze, zrozumieć wiele zjawisk i obudzić w sobie pasję odkrywcy. W planetarium natomiast oglądaliśmy pokaz nieba nad Warszawą oraz inne niesamowicie ciekawe seanse filmowe. Nowe, elektryzujące miejsce w Koperniku to Teatr Wysokich Napięć, w którym przyglądaliśmy się z bliska elektryczności w bezpiecznym otoczeniu klatki Faradaya. W Teatrze Robotycznym podziwialiśmy na scenie cybernetycznych aktorów w spektaklu „Tajemnica pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru”.
W programie wycieczki znalazły się również inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w stolicy. Nasza grupa odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm RP, Stadion Narodowy, Telewizję Polską i Muzeum Techniki. Poza tym zwiedzaliśmy Warszawę z przewodnikiem oraz podziwialiśmy jej panoramę z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.
Wycieczka jest już tylko wspomnieniem, do którego możemy wracać, przeglądając liczne fotografie. Powróciliśmy z niej zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę z wielu dyscyplin naukowych.
15 maja 2013 r. klasa 3e i 1d wraz z nauczycielami: p. Joanną Kwaśnik, p. Anettą Rebelską oraz p. Agnieszką Spadło uczestniczyły w wycieczce na Kaszuby (Będomin i Szymbark).
Najpierw pojechaliśmy do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, m.in. poznaliśmy pierwotną wersję Mazurka Dąbrowskiego oraz okoliczności jego powstania, zobaczyliśmy zabytkowe wnętrze dworku szlacheckiego z XVIII i początku XIX w.
Następnie pojechaliśmy do Szymbarka, gdzie znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszubskiego. Zwiedziliśmy tam m.in.: Dom Sybiraka, Chatę Kaszubską, Kościółek św. Rafała. Zeszliśmy do Bunkru Gryfa Pomorskiego, weszliśmy także do Domu Do Góry Nogami, w którym każdemu się podobało. Mieliśmy również okazję usłyszeć prawdziwy kaszubski język, zobaczyć najdłuższą deskę oraz największy fortepian na świecie.
fotogaleria/wycieczki/Kaszuby2013
W dniach 11-16 czerwca dziesięcioro uczniów naszej szkoły wyjechało do Niemiec na wymianę z uczniami gimnazjum w Barth. Przez trzy dni spędzone w małej, nadmorskiej miejscowości, pływaliśmy na smoczych łodziach, żeglowaliśmy i jeździliśmy na rowerach.
Nocowaliśmy w Segelzentrum, który to ośrodek był w całości do naszej dyspozycji. Każdego dnia spotykaliśmy się z niemieckimi uczniami w portowej restauracji podczas posiłków, a po nich spędzaliśmy razem czas.
W wolnym czasie zwiedzaliśmy miasto, graliśmy w tenisa i rozmawialiśmy z nowo poznanymi znajomymi.
W swoim gronie zintegrowaliśmy się już pierwszego dnia, z niemieckimi kolegami potrzebowaliśmy więcej czasu na przełamanie pierwszych lodów. Kiedy w końcu nawiązaliśmy z nimi lepszy kontakt, musieliśmy już wracać do Polski.
Wszyscy jesteśmy zgodni, że wizyta w Niemczech była zdecydowanie za krótka i przydałby się nam kolejny tydzień.
Ale to nic straconego, bo kilkoro z nas pod koniec lipca przypłynie do Barth na kilka dni, na Dni Portu i Żeglarstwa.
Dnia 28 maja 2012r. klasy IIIe, IIId i IIIi uczestniczyły w wycieczce do Szczecina. Uczniowie obserwowali interaktywne doświadczenia fizyczne w szczecińskim Eksperymentarium .W sposób zabawowy, poprzez działanie na przyrządach, mogli wiele się nauczyć, doświadczyć i przeżyć. Następnie cała grupa udała się do kina Helios na film poświęcony znanej siatkarce Agacie Mróz pt. „ Nad życie”. Film, wzruszający i poruszający został bardzo dobrze przyjęty i na długo zapadnie w naszej pamięci. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w galerii handlowej Kaskada. Opiekunami wycieczki były panie: Anetta Rebelska, Krystyna Trojanowska, Agnieszka Spadło i Karolina Markwart. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.