Żeglarstwo

Rok szkolny 2020/2021

Na bulwarze nad Parsętą  03 października 2020 r. z zorganizowano po raz 19 wyścigi SMOCZYCH ŁODZI, w których wzięła udział drużyna o nazwie Jedyneczka złożona z rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły.

Wyścigi Smoczych Łodzi to już w Kołobrzegu tradycja. Impreza, jak zawsze organizowana była przez kołobrzeski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej. W zawodach wzięło udział 10 załóg w tym samorządowcy, organizacje, kluby a także znajomi i przyjaciele. W tym roku wygrała drużyna Zespołu Depka & Brzozy Team z czasem 1:32,81. Drugie miejsce zajęła drużyna Błękitni Grzybowo (1:33,51), a trzecie Zespół Jedyneczka (1:36,51).

Serdecznie dziękuję całej drużynie za  reprezentowanie szkoły w zawodach i zdobycie tak zaszczytnego miejsca w tych zawodach.



Rok szkolny 2019/2020

„Zdobywamy uprawnienia żeglarskie”
Dnia 7 grudnia 2019 r., odbył się egzamin na patent żeglarza jachtowego i miło nam poinformować, iż w Naszej szkole przybyło 6 żeglarzy z patentami:). Gratulacje dla Weroniki, Małgosi,Zuzi,Laury, Damiana oraz Pana Daniela!!!



Zdobywamy uprawnienia żeglarskie

W dniu 7 grudnia br. w Porcie Jachtowym o godzinie 10.30 odbędzie się egzamin na Żeglarza Jachtowego oraz Sternika Motorowodnego, w którym udział wezmą uczniowie z Naszej szkoły ( Damain Kubiak z 8b; Małgorzata Górnisiewicz, Zuzanna Błaszczyk, Laura Strzelczyk i Weronika Stoma z 8a) oraz jeden nauczyciel Pan Daniel Miszke. Powodzenia!!!


Młodzi żeglarze ćwiczą na basenie.

 Nasi najmłodsi żeglarze nie zwalniają tempa podczas szkolenia . Przenosimy się na okres zimowy z Portu Jachtowego do Morskiej Odysei, gdzie będziemy zajmować się nauką pływania.

Pierwsze „szlify” na wodzie zaliczone:) a niektórzy uczniowie już próbują swoich sił na żaglach:) Dla solidnych żeglarzy czeka przyjemna nagroda – przejażdżka motorówką:)

Pierwsze „szlify” na wodzie zaliczone:)


 W dniu 25 maja 2017 r. w Szczecinie odbył się Ogólnopolski Finał Konkursu „Młodzież na Morzu”. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Patrycja Zaklika, Weronika Włodarczyk, Radosław Pastewski. Patrycja zajęła 1. miejsce w konkursie „Wiedzy o Pomorzu Zachodnim” uzyskując 30 punktów oraz drugie miejsce w konkursie „Wiedzy o Morzu” z ilością 80,5 pkt. Nasze Gimnazjum zajęło 2. miejsce w Finale Konkursu z ilością 137,5 punkta. Nasi gimnazjaliści wykazali się dużym zasobem wiedzy z rozległego tematu jakim jest „morze” co ma się nijak do uzasadnień w sprawie likwidacji tego szczebla edukacji.
IMG_0600IMG_0599IMG_0601IMG_0607IMG_0609



Od wielu lat ostatnie dni maja to dla ligowiczów okres wytężonej pracy i rozjazdów. Byliśmy na XXX Ogólnopolskim Finale Ligi Morskiej i Rzecznej w Szczecinie. Wróciliśmy z tarczą: uzyskaliśmy miano najlepszego Koła oraz zajęliśmy 3 i 6 miejsca w Konkursie „Młodzież na Morzu”. Braliśmy udział w XXV Zlocie Jungów, a zwieńczeniem cyklu imprez był trzydobowy rejs żaglowcem szkolnym Marynarki Wojennej „ISKRA” do Gdyni.
DSCN2444DSCN2442DSCN2411DSCN2327DSCN2312DSCN2308DSCN2276DSCN2274DSCN2266DSCN2263DSCN2253DSCN2244DSCN2218DSCN2180DSCN2160

a
W związku z obchodami 71-lecia walk o Kołobrzeg członkowie naszego Koła LMiR brali czynny udział w uroczystościach na terenie naszego miasta. 17. marca na cmentarzu wojennym odbył się apel poległych, w którym uczestniczyli ligowicze z całej Polski. Ci sami jungowie 18. marca  złożyli ślubowanie naszemu Bałtykowi.
c346

http://e-kg.pl/aktualnosci/1542-mlodziez-nie-tylko-na-morzu

W dniu 10 marca 2016r w Sali wykładowej Portu Jachtowego odbył się Konkurs Ligi Morskiej i Rzecznej. Wyniku przeprowadzonych eliminacji na finale ogólnopolskim 19 maja w Szczecinie naszą szkołę reprezentować będą:

W kategorii „Wiedza o Morzu”

  1. Czerski Janusz
  2. Aldalati Barbara

W kategorii „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”

  1. Zaklika Patrycja
  2. Włodarczyk Weronika

DSCN2088 DSCN2089 DSCN2094 DSCN2095


Zakończyły się szkolne zmagania w konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej. W szrankach szkolnych eliminacji uczestniczyło prawie 100 uczniów. Następnym etapem będą kwalifikacje rejonowe, które rozstrzygnięte zostaną w dniu 10. marca 2016r. Z tego etapu czworo uczniów z najlepszymi wynikami uczestniczyć będzie w ogólnopolskim finale Konkursu w Szczecinie. Ponadto finaliści wezmą udział w rejsie stażowym żaglowcem szkolnym Marynarki Wojennej „ISKRA”.

Wyniki zmagań szkolnych:

Lista uczniów, którzy uzyskali 25 punktów i przechodzą do II etapu konkursu ”Wiedza o Morzu”, który odbędzie się 10. marca 2016 r:

L.p. Nazwisko i imię Klasa Suma punktów
1. Zaklika Patrycja 2b 40
2. Kacprzak Daria 38
3. Skrzypczak Julia 2d 33
4. Czerski Janusz 1f
5. Aldalati Barbara 2b 32
6. Wierzbicka Julia 2d
7. Wróbel Weronika
8. Bojko Aleksandra 31
9. Podgajna Patrycja
10. Gromadzka Karolina
11. Pieroszczuk Agata 2b
12. Michalak Jakub 1f
13. Gałązka Jan
14. Nizińska Oliwia 2d 30
15. Krawczyk Oliwia
16. Gryziecka Julia
17. Bylińska Klaudia
18. Orłowski Mateusz 3f
19. Stryczewski Adrian 1e

Lista uczniów, którzy uzyskali 25 punktów i przechodzą do II etapu konkursu ”Wiedza o Pomorzu Zachodnim”, który odbędzie się 10. marca 2016 r:

L.p. Nazwisko i imię Klasa Suma punktów
1. Zaklika Patrycja 2b 45
2. Janczarczyk Piotr 3e 36
3. Włodarczyk Weronika 2d
4. Orłowski Mateusz 3f 32
5. Kacprzak Daria 2b 30
6. Aldalati Barbara 29
7. Dobruk Mateusz 3f 28
8. Skrzypczak Julia 2d 28
9. Skólmowska Maria
10. Wróbel Weronika
11. Wierzbicka Julia 26
12. Borowska Natalia
13. Krawczyk Oliwia 25

Basen wreszcie otwarty!

Dnia 01.12.2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie kolejnego basenu portu jachtowego w Kołobrzegu.

Po tym, jak prezydent miasta Janusz Gromek zaakceptował ten pomysł parę lat temu, cały czas coś się działo. A teraz już koniec, miejsce zostało otwarte podczas oficjalnego spotkania, na którym przemawiał prezydent, wręczona została nagroda dla jednej z osób, która przyczyniła się do zbudowania kolejnego basenu portu.

Było to ważne wydarzenie, na którym nie zabrakło reporterów oraz znanych osób, jak na przykład Antoniego Szarmacha lub Jacka Woźniaka. Była tam także telewizja TKK oraz wiele osób, które czekały od dawna na otworzenie tego basenu.

Całe spotkanie odbyło się o godzinie 13.15. Po wszystkich przemówieniach i podziękowaniach, do portu wpłynęło parę jachtów na symboliczny znak, że jest to już naprawdę otwarte. Strażacy zaczęli lać wodę z węży strażackich i włączyli syrenę w wozie strażackim.

Następnie zezwolono na spacer po porcie. Można było wejść na mostki, gdzie cumowały statki, oraz obejść go dookoła.

Lecz z tego wszystkiego najlepsze jest to, że więcej osób będzie mogło przypływać do Kołobrzegu i więcej ludzi Będzie mogło odwiedzić to miasto.

Nowy_basen Prezydent wręcza nagrodę


XXIII Międzynarodowy Zlot Jungów, w którym brali udział członkowie naszego Koła oficjalnie został zakończony w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego. W czasie trzydniowego pobytu jungowie mieli zapewnionych mnóstwo atrakcji: rejs statkiem na zachód słońca, wyścigi „smoczych łodzi”, szantowy festiwal na pokładzie „Iskry”, zwiedzanie miasta, muzeum, skansenu morskiego.. Dla nas Zlot jeszcze się nie zakończył – w niedzielę wyruszamy w kilkudniowy rejs okrętem szkolnym Marynarki Wojennej do Gdyni.


16 maja odbył się w Szczecinie Finał Ogólnopolskiego Konkursu LMiR „Młodzież na Morzu”. Nasze Koło uzyskało miano najlepszego w Polsce w kategorii gimnazjów, Koło Plastyczne zgarnęło dwie nagrody Grand Prix oraz cztery inne wyróżnienia.

Mieliśmy przyjemność zwiedzać Szczecin starym, muzealnym taborem tramwajowym.

DSCN0067 DSCN0071 DSCN0072 DSCN0076 DSCN0103


W minionym tygodniu odbył się szkolny konkurs Młodzież na Morzu w kategoriach: Wiedza o Morzu oraz Wiedza o Pomorzu  Zachodnim. Udział w konkursie wzięło 124 uczniów. Do etapu rejonowego konkursu Wiedza o Morzu zakwalifikowało się 16 uczniów, a do konkursu Wiedza o Pomorzu Zachodnim – 18 uczniów. Rejonowy etap Konkursu odbędzie się 14.marca o godz. 9.00


Prognoza pogody na dni 12 i 13 była dla żeglarzy korzystna, więc postanowiliśmy odbyć ostatnie rejsy w tym sezonie żeglarskim przed wyciągnięciem naszych jachtów na keję. Zebrało się kilkoro odważnych żeglarzy i popłynęliśmy na północ. Dość silny wiatr ze wschodu pozwolił nam w krótkim czasie znacznie oddalić się od brzegu. Jednak w drodze powrotnej, tenże wiatr, spowodował awarię ożaglowania. Jego siły nie wytrzymał gafel grota i złamał się na pół. Sprawna załoga przy sporej fali szybko żagiel zrzuciła, złamane drzewce odłożono na pokład i na dwóch żaglach: bezanie i foku w miarę szybko powróciliśmy do portu.

W dniu 11 października w porcie jachtowym odbyła się podniosła uroczystość ślubowanie uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Morskich. W tym roku wielu absolwentów naszej szkoły zostało uczniami ZSM. Kilkunastu członków szkolnego Koła LMiR przyglądało się temu ślubowaniu, bo za rok chcą też być uczniami szkoły morskiej.
DSCN3512 DSCN3518 DSCN3520


W Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu odbyły się rejonowe eliminacje Konkursu „Młodzież na Morzu”. W kategorii „Wiedza o Morzu” do finału zakwalifikowali się: 1. Żeleśkiewicz Aleksandra 2. Szczepaniak Michał

W kategorii „Wiedza o Pomorzu Zachodnim” do finału zakwalifikowali się:

1. Sawicki Michał 2. Marciniak Bartosz


Po raz kolejny członkowie szkolnego Koła LMiR uczestniczyli w szkoleniu narciarskim na Szrenicy. Zakwaterowani w Schronisku na Hali Szrenickiej przez pięć dni uczyli się i doskonalili jazdę na nartach zjazdowych.  Niektórym szło to dobrze, niektórzy wypadli z tras zjazdowych i trzeba było pomagać im wydostać się z głębokiego śniegu. A wieczorami w głównej sali schroniska rozbrzmiewały szanty, które niosły się po szczytach Sudetów!!!


Członkowie Szkolnego Koła LMiR, uczniowie klasy 3f, odwiedzili nowo otwarty Ośrodek Szkolenia Morskiego, będący filią Akademii Morskiej w Szczecinie. Zapoznaliśmy się z systemami łączności obowiązującymi na morzu, mogliśmy to nawet organoleptycznie sprawdzić i pobawić się urządzeniami radiowymi. Ale największą frajdę sprawiło nam przebywanie w trenażerze, na mostku kapitańskim, gdzie każdy mógł prowadzić wybrany przez siebie statek. Niedługo będziemy musieli podjąć decyzję o wyborze szkoły – część z nas skłania się do wyboru szkoły morskiej.


26 października w sali RCK odbyło się spotkanie z kapitanem Radosławem Kowalczykiem, żeglarzem, który brał udział w wielu wspaniałych rejsach oceanicznych, a w zeszłym roku startował w regatach samotników z Francji do Brazylii, i udało mu się te regaty ukończyć. W tym ciekawym, okraszonym wieloma ciekawymi filmami z walki na trasie regat, spotkaniu uczestniczyli członkowie szkolnego koła LMiR z klasy 3f. Spotkanie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu kolegów żeglarzy z JKM Joseph Conrad w Kołobrzegu.
fotogaleria/liga_morska/kapitan26X2012


W piątek 25 maja przed kołobrzeskim Ratuszem otwarty został XXI Ogólnopolski Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Po przemarszu do RCK jungowie uczestniczyli w koncercie zespołów szantowych i Natalii Kukulskiej, a wieczorem wypłynęli w morze podziwiać piękny zachód słońca.


W sobotę od rana na Parsęcie toczyła się zażarta walka w wyścigach na smoczych łodziach. Nasza załoga o 2 sekundy przegrała podium. Po południu z wielką pompą został oficjalnie otwarty port jachtowy. Nasza absolwentka, Ania, w imieniu młodych żeglarzy podziękowała władzom miasta za tak wspaniały prezent dla kołobrzeskich wilków morskich.

W niedzielę, nieomal w samo południe został w Muzeum Oręża Polskiego zakończony XXI Zlot. Wielu jungów umówiło się na wakacyjne spotkania pod żaglami!!

DSCN0135 DSCN0152 DSCN0163 DSCN0166 DSCN0170 DSCN0176 DSCN0181 DSCN0182

W dniu 19 kwietnia członkowie Szkolnego Koła LMiR brali czynny udział w akcji sprzątania rzek i jezior. Przez kilka godzin doprowadzaliśmy do porządku brzegi jeziora Wierzbka. W ciągu niecałych dwóch godzin zapełniliśmy różnymi zanieczyszczeniami 30 worków. Miejsce to wymaga częstszego sprzątania albo zmotywowania odwiedzających to jezioro wędkarzy do nie zostawiania po sobie brudów.
Najwięcej pracy mieli „donosiciele” – chłopcy, którzy pełne worki śmieci odnosili do wyznaczonego rejonu.

Po wytężonej pracy wszyscy zasłużyli na ciepły posiłek (kiełbaska z patyka), słodycze, napoje. Niektórzy znaleźli nawet czas na poczytanie ulotek o akcji sprzątania świata!


Przez trzy dni odbywały się w naszym mieście uroczystości związane z 67. rocznicą walk o Kołobrzeg. Członkowie szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej aktywnie uczestniczyli w tych imprezach. W sobotę wzięliśmy udział w rajdzie zorganizowanym przez Wojskowy i Miejski Oddziały PTTK, natomiast w niedzielę, 18. marca, od samego rana byliśmy zaangażowani w przebieg uroczystości w mieście. W samo południe, przed pomnikiem Zaślubin członkowie naszego Koła: Iza Toczek i Michał Szczepaniak w towarzystwie jungów z całej Polski złożyli ślubowanie na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej, w poczcie którego były nasze dwie członkinie: Ewa Grzybicka i Marta Brodalka.


Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej po raz kolejny było organizatorem wyjazdu na narty. Hala Szrenicka przyjęła nas piękną, zimową pogodą. Przez siedem dni, codziennie po 6 – 7 godzin, uprawialiśmy narciarstwo zjazdowe. Po wzmożonym wysiłku była sauna i zabawy na śniegu w strojach kąpielowych. Wszyscy nabrali wprawy w jeździe na nartach więc nie było problemu ze zjechaniem najdłuższą nartostradą w Polsce z wypchanymi do granic możliwości plecakami na zakończenie obozu.

DSCN2311 DSCN2333 DSCN2388 DSCN2389 DSCN2390DSCN2344


W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież na Morzu” odbyły się szkolne eliminacje do dwóch etapów tego konkursu.
W dniu 10-02-2012r. przeprowadzono eliminacje do konkursu „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”, w których wzięło udział 26 uczniów. Następujący uczniowie będą brali udział w eliminacjach rejonowych, które odbędą się w dniu 6 marca 2012r. w Zespole Szkół Morskich:

Nazarkiewicz Ada 3e
Rodziewicz Szymon 1d

Jałoszyński Łukasz 3d
Pyjek Alan 2e
Szczepaniak Michał 1e
Miecznikowski Michał 2f
Wyszkowski Przemysław 2f
Tejza Bartosz 2f
Rogulski Tymoteusz 2f
Jacuński Piotr 2f
Zagata Nikodem 2f
Pawłowicz Oskar 2f
Olech Bartosz 2f
Tatarczuk Patryk 2f
Kropielnicki Kacper 2f


Sezon żeglarski zakończyliśmy tydzień temu. Jednak Ligowe życie toczy się nadal. Korzystamy z każdej okazji, aby aktywnie spędzać wolny czas. W dniu 5. listopada wybraliśmy się na trasę rowerową III Rajdu Niepodległości organizowanego przez Wojskowy Oddział PTTK w Kołobrzegu. Jednym z celów naszej przejażdżki było m.in. sprawdzenie zaawansowania budowy ścieżki rowerowej łączącej Kołobrzeg z Mrzeżynem. Możemy powiedzieć, że ścieżka jest bardzo ładna, równa, asfaltowa i cały czas jeszcze upiększana.
Przy okazji zwiedziliśmy Muzeum w Rogowie, w drodze powrotnej posililiśmy się kiełbaskami z ogniska, a na koniec zgarnęliśmy piękny puchar.

W tym dniu wykręciliśmy 61 km. Niedziela powinna wystarczyć na regenerację sił.
f


23. października najtwardsi członkowie Szkolnego Koła LMiR odbyli ostatni w tym sezonie rejs żeglarski. Po kilku godzinach żeglowania po niezbyt wzburzonym morzu, wiatr wiał z kierunku 160, chłodny wiatr zmusił nas do wejścia do portu. Przycumowaliśmy w basenie łodziowym, chłopcy zdemontowali silnik, dziewczęta pięknie sklarowały żagle. A potem było ognisko ….

fotogaleria/liga morska/koniec_sezonu2011


XX, jubileuszowy Centralny Zlot Jungów LMiR, przeszedł do historii. Od piątku do niedzieli swoje święto w Kołobrzegu miało blisko 140 jungów z całej Polski.

Otwarcie Zlotu nastąpiło 17 czerwca 2011r. w kościele pw. św. Marcina. Uroczystość uświetnił występ orkiestry Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Wyszkowa. Po mszy, na czele z orkiestrą, w asyście policyjnych motocykli, jungowie przemaszerowali pod pomnik kmdra Mieszkowskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów z okazji Jego 108 urodzin. Otwarcie Zlotu zakończono rejsem morskim statkiem „Monika III”. Porządnie bujało, od dziobu statku przelewała się morska woda, ale wszyscy pasażerowie spisali się dzielnie.
IMG_0 IMG_0026 IMG_0029 IMG_9871 IMG_9877 IMG_9910


W sobotę, na bulwarze nad Parsętą, rozegrano wielobój żeglarski, a na rzece odbyły się regaty łodzi DZ. Wystawiliśmy trzy załogi i zajęliśmy: czwarte, szóste i jedenaste miejsce. Na dwanaście startujących osad.Najlepsi w wieloboju żeglarskim okazali się nasi jungowie. Wśród dziewcząt zwyciężyła Ania Borowska, wśród chłopców klasą dla siebie był Łukasz Jałoszyński. Nasze drużyny, a mieliśmy je dwie, zajęły drugie i trzecie miejsce.

Po wyczerpujących zmaganiach sportowych wszyscy bawiliśmy się na Pirackiej Przygodzie.

W niedzielę, w Muzeum Oręża Polskiego, zakończyliśmy Zlot. Wręczono dyplomy, nagrody, orkiestra nadbużańczyków dała wspaniały koncert. Pożegnaliśmy się z nowymi przyjaciółmi, umówiliśmy się na kolejne spotkanie za rok; z wieloma osobami spotkamy się już w wakacje na żeglarskich szlakach

Na pożegnanie życzyliśmy sobie „stopy wody pod kilem”

Ahoj!


W dniu 21. maja finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej we wczesnych godzinach rannych udali się do Szczecina, aby podtrzymać passę sukcesów z lat ubiegłych. No i udało się. Sprzyjało nam szczęście, ale przede wszystkim górowała wiedza ze znajomości konkursowych zagadnień. Ania Tomaszewicz wykonała najlepszą, wg. oceny wyjątkowo kompetentnego jury, pracę plastyczną na temat „Człowiek i Morze”.
Ania Borowska i Ania Tomaszewicz zajęły 3. miejsce w konkursie „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”. Nasze szkolne Koło LMiR po raz kolejny okazało się najlepsze w Polsce na szczeblu szkół gimnazjalnych. Jednym słowem, zgodnie z zaleceniem generała Mariusza Zaruskiego: TRZYMAMY SIĘ MORZA i nie odpuścimy!!!!
Przyjemnie było odbierać dyplomy i nagrody z rąk Pani minister Anny Wypych-Namiotko.


W dniu 30 marca 2011r. w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Zarządu Głównego LMiR „Młodzież na Morzu”.
Orzeczeniem tej Komisji w konkursie plastycznym „Człowiek i Morze” praca Ani Tomaszewicz otrzymała Grand Prix i została zakwalifikowana do umieszczenia na wystawie prac konkursowych.

Prace plastyczne Aleksandry Dłużyńskiej, Zofii Krei i Agaty Andrzejewskiej zostały wyróżnione.

Komisja zakwalifikowała do Finału Ogólnopolskiego Konkursu „Wiedzy o Morzu” Annę Borowską i Michała Sypienia, a do Konkursu „Wiedzy o Pomorzu Zachodnim” zakwalifikowano Anie: Borowską i Tomaszewicz.

Życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych, które będą miały miejsce w Szczecinie dnia 21 maja.


Członkowie Szkolnego koła Ligi Morskiej i Rzecznej mają do czynienie nie tylko z morzem, żaglami, wiosłami. Przynajmniej raz w tygodniu odbywają długie rowerowe wyprawy po okolicach Kołobrzegu. W sobotę, 16 kwietnia, przejechali 56 km, odwiedzili m.in. port w Mrzeżynie. Pogoda i humory dopisały do samego końca imprezy.

18 marca o 11.00 przed Pomnikiem Zaślubin odbyła się uroczystość ślubowania jungów. W muzycznej oprawie orkiestry Straży Granicznej z Gdańska jungowie ślubowali na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej. Po akcie ślubowania i przemarszu pod pomnik kmdra Mieszkowskiego, prezes LMiR k.ż.w. Andrzej Królikowski, wręczył młodym żeglarzom legitymacje klubowe.


 

16 marca 2011r. odbył się w Zespole Szkół Morskich konkurs „Wiedzy o Morzu” i „Wiedzy o Pomorzu Zachodnim”. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów.
W finale ogólnopolskim 20-21 maja w Szczecinie wystąpią:

1. w kategorii „Wiedza o Morzu”:

a) Borowska Anna

b) Sypień Michał

2. w kategorii „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”:

a) Tomaszewicz Anna

b) Gabryjałowicz Jakub

Gratulujemy!

Uczniowie klasy 1f po kilku zajęciach teoretycznych wybrali się 3 października na redę portu kołobrzeskiego. Południowy wiatr był dosyć silny 9 (ok. 5 st B), ale rozkołysanie morza było znikome. Dwie dezety dały popis fajnego żeglowania.

Przed wyjściem w morze usunęliśmy z basenu portowego płynący, duży konar drzewa, który mógł zagrozić statkom w porcie.
3 grudnia odbyło się otwarcie wyremontowanej sali marynistycznej.

Święto jungów

W dniach 29-31 maja 2009r.. w Kołobrzegu odbył się XVIII Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej – jedna ze sztandarowych imprez naszej organizacji. Zlot trwał trzy dni, a udział w nim wzięło ok. 150 jungów z całego kraju, mi. in. z okręgów w Bielsku Białej, Nowym Sączu, Tomaszowie Mazowieckim czy Białymstoku.

Jungowie rekrutowali się spośród uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, którzy wykazali się wiedzą o morzu i sprawnością fizyczną. Do Kołobrzegu przybyły 4-osobowe zespoły wraz z opiekunami. Program zlotu był bardzo bogaty i przewidywał zwiedzanie szeregu interesujących miejsc, jak Muzeum Oręża Polskiego z jego plenerową ekspozycją oraz historią miasta, okrętów Marynarki Wojennej i Straży Granicznej, latarni morskich, portu handlowego i rybackiego, Brzegowej Stacji Ratownictwa Morskiego czy Zespołu Szkół Morskich. Atrakcyjnym punktem programu był rejs statkiem wycieczkowym po morzu i po kołobrzeskim porcie. W sobotę przed południem odbyły się zawody sportowe, które składały się m.in. z wioślarstwa i wieloboju sprawnościowego, polegającego m.in. na wiązaniu lin węzłami żeglarskimi. Były również tańce i występy zespołów, które zaprezentowały m.in. muzykę irlandzką. Na zakończenie w niedzielę odbył się uroczysty apel z okazji 106. rocznicy urodzin kmdr Stanisława Mieszkowskiego – pierwszego kapitana portu Kołobrzeg oraz pierwszego komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej – straconego w 1952 roku z rozkazu komunistycznych władz pod zarzutem rzekomego szpiegostwa. Kmdr S. Mieszkowski został zrehabilitowany w 1956 roku. Po apelu najlepszym zespołom jungów uroczyście zostały wręczone nagrody i dyplomy.

XVIII ZLOT JUNGÓW LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ W KOŁOBRZEGU.

Już po raz XVIII ( ósmy raz w Kołobrzegu) młodzież LMiR uczestniczyła w zlocie jungów. W ostatni majowy weekend ligowa bandera powiewała nad Zespołem Szkół Morskich – siedziby zlotu. Trzydniowy pobyt obejmował szereg atrakcji. Nad całością przedsięwzięć czuwał Prezes Kołobrzeskiego Oddziału LMiR Antoni Szarmach. W pierwszym dniu zwiedzano bazę dydaktyczną morskiej placówki edukacyjnej, port oraz Redutę Solną gdzie podczas ,,Pirackiej Przygody” uczono się wiązać węzły, śpiewać szanty i smakowano wyśmienitej zupy rybnej. Sobotnie przedpołudnie to zmagania wioślarskie i żeglarskie w porcie jachtowym. Sędzią głównym zawodów była Gabriela Antos opiekunka SK LMiR. Swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa na wodzie prezentowała Straż Graniczna, policja i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Po południu wycieczka statkiem po redzie portu, zwiedzanie latarni morskiej i parku nadmorskiego. Złożono kwiaty pod pomnikami ,,Kołobrzeskim żeglarzom na wiecznej wachcie”, ,,Marynarzom Okrętów Pogranicza i Straży Granicznej”, i ,,Komandora Stanisława Mieszkowskiego”. ,,Sensację” wzbudziła wizyta jungów w kołobrzeskim urzędzie pocztowym,  gdzie każdy chciał wysłać do domu okolicznościową zlotową kartę pocztową, ostemplowaną specjalnym datownikiem. Wieczór spędzono na plaży podziwiając zachód słońca. Członkowie szkolnego koła LMiR ,,Boreasz” z  Zespołu Szkół Morskich, którzy opiekowali się poszczególnymi ekipami i współorganizowali wszystkie przedsięwzięcia,   przeprowadzili tradycyjny chrzest morski. 31 maja w Muzeum Oręża Polskiego odbyło się uroczyste zakończenie XVIII zlotu jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Uczestnicy i zaproszeni goście  zebrali się w sali, gdzie eksponowana jest wystawa poświęcona tradycji zaślubin Polski z morzem. Z rąk komendanta zlotu Andrzeja Hładki jungowie otrzymali dyplomy, nagrody, pamiątkowe certyfikaty i upominki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą została drużyna Zespołu Szkół Samochodowych z Nowego Sącza, drugie miejsce  Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku Białej, trzecie IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku Białej. W kategorii szkól gimnazjalnych pierwsze trzy miejsca zajęły drużyny: chłopców, dziewcząt i mieszana z Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu. W kategorii szkół podstawowych: pierwsze – Szkoła Podstawowa nr 8 im. kpt. Konstantego Maciejewicza w Kołobrzegu, drugie – Szkoła Podstawowa  im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, trzecie – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy. W uroczystości uczestniczył Starosta Kołobrzeski Artur Mackiewicz, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Bałtyku dla Polski, wspomniał historię puckich i kołobrzeskich zaślubin oraz zaprosił młodzież do kolejnych odwiedzin Kołobrzegu. Wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej Marek Padjas wręczył legitymacje najmłodszym jungom z Bielskiego Okręgu LMiR.  Jungowie nadali  Panom:  Arturowi Mackiewiczowi – Staroście Kołobrzeskiemu i Romanowi Zagórskiemu długoletniemu członkowi LMiR tytuł: ,,Honorowego Uczestnika XVIII Zlotu Jungów LMiR”. Gospodarz uroczystości – Muzeum Oręża Polskiego – otrzymało na pamiątkę reprint przedwojennego śpiewnika Ligi Morskiej i Kolonialnej, który miał zostać wydany we wrześniu 1939 roku. W wyniku działań wojennych cały nakład spłonął. W ubiegłym roku odnaleziono jeden egzemplarz. Staraniem wielu instytucji i stowarzyszeń m.in. Zarządowi Głównemu LMiR i Kołobrzeskiemu Oddziałowi LMiR wydano numerowany reprint wydawnictwa. W zlocie uczestniczyli członkowie szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Kołobrzegu, Kruszewa, Tomaszowa Mazowieckiego, Bielska Białej, Jaworza, Jasienicy, Drogomyśla i Nowego Sącza, a jego organizację wsparło Ministerstwo  Obrony Narodowej.

25 października 2008r. po raz ostatni w tym sezonie żeglarskim udaliśmy się w morze. LORD JIM wyholował ALMAYERA na redę portu kołobrzeskiego. Trzy godziny pożeglowaliśmy przy dość słabym wietrze, za to mgła była przednia – widoczność ograniczona była do ok. 150m. Fajnie się pływało nie widząc brzegu, bo polegać można było tylko na wskazaniach kompasu. Po przycumowaniu do kei w basenie łodziowym, na łódkach wykonano ostatni w tym sezonie klar na żaglach, potem odbył chrzest morski dla neofitów, którzy zaczynają swoją przygodę z żeglowaniem, a po chrzcie ognisko z pysznymi kiełbaskami.

Ahoj żeglarze, do wiosny!!!

Żeglarze z „Jedynki” wykorzystują każdą okazję aby pohulać po morzu. W ramach czwartej godziny wychowania fizycznego w każdą sobotę i niedzielę żeglujemy na redzie portu kołobrzeskiego. Wprawdzie słońce jest coraz niżej, podmuchy wiatru bywają wyjątkowo mocne, morze bywa  porządnie rozkołysane – ale zabawa dla wszystkich jest przednia!!!