Totus Tuus

Pierwsza rocznica śmierci Małgosi Błachowiak

gosiaŚwięta Noc- przedstawienie jasełkowe „
Jedyneczki milusińskich”.

W niedzielę Chrztu Pańskiego w parafii św. Marcina dzieci z klasy Id i II bSzkoły Podstawowej nr 1 przybliżyły wiernym ideę Świąt Bożego Narodzenia. Razem z wychowawczynią p. Ewą  Majewską- Gocek i p. Anną Pajdak przygotowały pełne nadziei przesłanie z Ewangelii w/g św. Łukasza. Słowa przeplatane kolędami i pastorałkami ukazały, aby Rozbudzić ludzi- niech zabrzmi nowina. Niech pierzchnie smutek- niech serca zapłoną. Wszystkich przyzywa Boża Dziecina”- te słowa mówi Maciek jasełkowy św. Józef, bo maleńka miłość w żłobie śpi maleńką miłość chrońmy z lękiem. Dziś ziemia i niebo drży dla tej miłości maleńkiej. Pasterze radośnie odśpiewują „Dzisiaj w Betlejem”, by rozweselić Bożego Syna. Przesłanie „Świętej Nocy” Matka Boska i Dzieciątko będą mieli dom. Wejdą razem z tą kolędą w nasz rodzinny krąg. I już nigdy, i już nigdy nie odejdą stąd. Nam pozostanie otwarcie się na Bożą Dziecinę i ufność w miłosierdzie. A po jasełkach wszyscy weszliśmy w tajemnicę naszej wiary rozpoczęła się Eucharystia….  HOSPICJUM
to też ŻYCIE
  10 stycznia 2020 r. uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w spotkaniu, na które została zaproszona Koordynator Wolontariatu Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu – p. Alina Hajdamowicz. Uczniowie obejrzeli zdjęcia kołobrzeskiego hospicjum, posłuchali o zaangażowaniu wolontariuszy, ponieważ od kilku lat w naszej szkole działa wolontariat akcyjny. Polega na braniu udziału w akcjach organizowanych na rzecz kołobrzeskiego Hospicjum stacjonarnego w naszym mieście. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w kwietniowej akcji „Pola Nadziei”. Jest to kampania, której celem jest niesienie bezinteresownej pomocy podopiecznym hospicjum, obejmuje ona szeroki zakres działań edukacyjnych i wolontaryjnych.  Podczas kampanii pozyskiwane są środki na opiekę paliatywną pacjentów z chorobą nowotworową. Dowiedzieliśmy się także, że w hospicjum działa wolontariat organizacyjno – porządkowy: nie wymaga szkoleń, przygotowania. Polega na dbaniu o rośliny, podlewaniu, grabieniu liści, odśnieżaniu, sadzeniu kwiatów, strojeniu wnętrza np. na okres świąteczny, drobnych pracach porządkowych, czynnościach biurowych.
Natomiast wolontariat recepcyjny: nie wymaga szkoleń, przygotowania.
Są to dyżury na recepcji Hospicjum, podczas których wolontariusze są “strażnikami” wejścia. Sprawdza kto wchodzi, kierują do biura, pielęgniarek, lekarzy, na oddział. pierwszymi osobami, które spotyka wchodzący.                                                                                        Warsztaty te, miały na celu uwrażliwienie uczniów na drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego pomocy. Na pewno zmotywowały nas  do szerszego udziału w niesieniu bezinteresownej pomocy. Dziękujemy p. Teresie Szczepaniak za pomoc w przygotowaniu serdecznego spotkania. Jako podziękowanie przygotowaliśmy i przekazaliśmy p. Alinie zakupione kosmetyki dla Pacjentów Hospicjum Stacjonarnego w naszym mieście.


DIECEZJALNY ZJAZD SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS

W czwartek 13 czerwca w Koszalinie spotkały się Szkolne Koła Caritas na diecezjalnym zjeździe.
Każdego roku Diecezjalna CARITAS dziękuje wolontariuszom za zaangażowanie i pracę. Wolontariusze
biorą udział w różnych przedsięwzięciach np. kwestują na rzecz hospicjum, wspierają w zbiórce dla
prześladowanego Kościoła na Wschodzie i w Potrzebie, pomagają fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, i w niezliczonych akcjach misyjnych „Ad Gentes”. Wdzięczność Diecezjalnej CARITAS za wszelkie zaangażowanie, otwarte serca na osoby potrzebujące oraz utożsamianie się z akcjami Caritas to wspólna pielgrzymka i modlitwa dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp Pawła Cieślika. Wolontariusze i ich Opiekunowie w tym roku szli za hasłem: „ Wojownicy Pana, walczą miłością”. Natura ludzka to Dobro, człowiek lubi je czynić i w takim środowisku wzrastać, młodzież w klasie VII- VIII i Gimnazjum jest szczególnie wrażliwa na potrzeby innych, bardzo czuła na niesienie pomocy, bezinteresowna i jeśli ma rozbudzoną chęć czynienia dobra,  to tak postępuje. Po wspólnej mszy świętej, ogłoszeniu wyników konkursów
organizowanych przez diecezjalną CARITAS, odbył się korowód- wysłanie do nieba baloników z dobrymi uczynkami- przemarsz na teren szkoły katolickiej i wspólne spożycie posiłku. Kiedy wszyscy zaspokoili głód wspólnie uczestniczyliśmy w koncercie zespołu „Arka Noego”. Wolontariusze z SP1 nawiedzili jeszcze sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej, gdzie wspólnie włączyliśmy się w koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Dziękujemy naszych wolontariuszom za wszystkie  akcje i występy charytatywne  (16 akcji)  – przeprowadzone w tym roku szkolnym oraz wrażliwość i poświęcenie swego czasu na pomoc dla drugiego człowieka !!!

Rozstrzygnięcie Rejonowego Konkursu Plastycznego o Janie Pawle II – „Jan Paweł II był, jest i będzie”

W dniu 22 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Kołobrzegu został rozstrzygnięty Rejonowy Konkurs Plastyczny o Janie Pawle II – „Jan Paweł II był, jest i będzie”. Na konkurs wpłynęły 52 prace plastyczne. Laureatką w kat.VII-VIII została nasza uczennica DOMINIKA PUZIO z kl.VIIa zajmując I miejsce. Gratulujemy!

GRAND PRIX dla „JEDYNECZKI”

W dniach 16-18.01.2019r. odbył się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu – XIV Regionalny  Przegląd Jasełek „Ida Kolednicy”. Swoje przedstawienia zaprezentowało 16 zespołów.  I tym razem nie zabraklo naszego zespołu teatralnego „Jedyneczka”, który w dniu 16.01.2019 r. zaprezentował swoje widowisko „Z Niepodległą do Betlejem”.
Z wielką radością usłyszeliśmy werdykt Jury , który ogłosił nam w dniu 18.01.2019 r. , że GRAND PRIX tego Przegladu trafia właśnie do naszego zespolu teatralnego „Jedyneczka”  oraz indywidualna nagroda  za rolę aktorską –  urzekającej Maryi – do Julii Siadkowskiej.
Jury w uzasadnieniu napisało  nam. „za barwne, radosne i żywiolowe widowisko taneczno-wokalne, przekazujące, że wiara i tradycja religijna łączą mieszkańców Polski, a także za wezwanie, abyśmy dążyli do zgody, miłości, szukania sił w pokrzepieniu serc i z nadzieją patrzyli w przyszłość”.
Gratulujemy naszym aktorom Wygranej!!!
Życzymy występującym dalszej pasji tworzenia i rozwijania swoich zdolności artystycznych!!!

Nasz sukces w mediach:
https://koszalin.gosc.pl/doc/5293638.Radosc-koledowania
https://miastokolobrzeg.pl/szkola/18877-wygrali-wszyscy-ale-grand-prix-dla-sp-1.html
https://www.informacje.kolobrzeg.pl/index.php/miastokg/7414-final-regionalnego-przegladu-jaselek-wideo
http://kolobrzegwiary.pl/?p=3818


„Z NIEPODLEGŁĄ do BETLEJEM” – WYSTĘPY CHARYTATYWNE

Zespół teatralny „Jedyneczka” (147 występujących)  w dniu 8.01.2019 r. wystawił 2 spektakle  patriotyczno-jasełkowe  „Z Niepodległą do Betlejem” w Regionalnym Centrum Kultury, dla rodziców i swoich najbliższych oraz mieszkańców i kuracjuszy. Zaprezentowali widowisko pełne patriotycznych treści, kolęd i tańców z różnych regionów Polski. Występ miał charakter charytatywny, dlatego nasi wolontariusze dokonali zbiórki i zebraną kwotę w wysokości  1.314, 80 zł (+bon podarunkowy 20 zł Sodexo)  przekazali na rzecz Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu.

Nasze spektakle w mediach:
http://kolobrzegwiary.pl/?p=3721


NASI UCZNIOWIE w ORSZAKU TRZECH KRÓLI

W dniu 6.01.2019 r. ulicami Kołobrzegu po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. Nasza szkoła również dołączyła do tego niesamowitego wydarzenia. Orszak poprowadzili Trzej Królowie na koniach, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę, którym odpowiadają trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony. Nasi uczniowie stanowili orszak niebieski.
Orszak podzielony był na dwa etapy. Pierwszy to zatrzymanie przy ratuszu miejskim, gdzie odbyła się scena proroków, aniołów i „Zwiastowania Maryi”, która została wystawiona przez nasz zespół „Jedyneczka”. Następnie orszak przeszedł do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie na scenie plenerowej mogliśmy zobaczyć drugą scenę – „Pokłon Trzech Króli”, również z występem artystycznym naszych uczniów.
I tak zakończył się I Kołobrzeski Orszak Trzech Króli, z niesamowitą radością i śpiewem kolęd..

Linki do tego wydarzenia w mediach:

https://miastokolobrzeg.pl/wiadomosci/18760-orszak-trzech-kroli-tlumy-na-miescie-foto-wideo.html

http://okkolobrzeg.pl/i-kolobrzeski-orszak-trzech-kroli-wideo/

https://www.informacje.kolobrzeg.pl/index.php/miastokg/7204-kolobrzeski-orszak-trzech-kroli

http://www.kolobrzeg.pl/rozne/3253-i-kolobrzeski-orszak-trzech-kroli

https://koszalin.gosc.pl/gal/spis/5261984.Kolobrzeski-Orszak-Trzech-Kroli-cz-1

https://koszalin.gosc.pl/gal/pokaz/5262051.Kolobrzeski-Orszak-Trzech-Kroli-cz-2

https://koszalin.gosc.pl/gal/pokaz/5262302.Kolobrzeski-Orszak-Trzech-Kroli-cz-3/3

http://kolobrzegwiary.pl/?p=3693


JASEŁKA SZKOLNE „Z NIEPODLEGŁĄ DO BETLEJEM” W dniu 20.12.2018 r. uczniowie naszej Szkoły (132 występujących) wystawili spektakl jasełkowy „Z Niepodległą do Betlejem” pełen patriotycznych treści, kolęd i tanecznych rytmów z różnych regionów Polski, nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wraz z Ojcami Niepodległości, cała Polska, dotarła do Betlejem i złożyła hołd Bożej Dziecinie, dziękując Opatrzności za Odrodzoną Ojczyznę!!! Boże Narodzenie 1918 roku.. to były dla Polaków najradośniejsze Święta w naszej historii.. w Polsce wolnej i Niepodległej! Święta Bożego Narodzenia były już we własnym kraju, we własnej Ojczyźnie.!!! Boże Narodzenie w czasie zaborów łączyło Polaków, i wtedy nieodłącznym elementem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i kolęd – chociaż zabronionych przez zaborców. Właśnie w czasie zaborów powstały najpiękniejsze polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i wiele innych.. Zwyczaj łamania się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia zrodził się w Polsce właśnie w XVIII wieku, wśród zesłańców, w bardzo trudnym okresie państwowości polskiej, kiedy byliśmy poddani władzy zaborców, a mimo wszystko nie tracący nadziei, że nadejdzie czas wolności i niepodległości. Dlaczego ten gest łamania się opłatkiem zyskał prawo obywatelstwa wszędzie na świecie tam, gdzie przebywają Polacy, niezależnie od tego, czy znaleźli się tam dobrowolnie, z własnego wyboru, czy byli więźniami i wygnańcami. Symbolem gotowości dzielenia się jest także…puste nakrycie dla niespodziewanego gościa. W trudnych czasach zaborów, wojen, w szczególny sposób symbolizowało ono także wszystkich tych, którzy nie mogą być ze swoimi najbliższymi. Niech Święta Rodzina prowadzi nas i osłania, abyśmy stawali się narodem pełnym wiary, rodzinnej miłości i zawsze niegasnącej nadziei.. abyśmy nie upadli na duchu, nie zwątpili w siebie; wręcz przeciwnie, z wiarą patrzyli w przyszłość i zawierzali siebie Bożej Opatrzności!!! „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, W dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą, Dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami…”


Dni Kultury Chrześcijańskiej: 9 września- 28 października 2018r. Konkursy dla dzieci i młodzieży diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej.

21 października w Koszalinie odbył się już XIII Turniej Recytatorski Twórczości Religijnej. W tym roku w kategorii Szkoła Podstawowa i gimnazjum startowało 70 recytatorów . W repertuarze recytacji należało uwzględnić utwór związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Naszą szkołę reprezentowały: Magda Szwarc z kl III e, Julia Kukiełka z kl IV a i Michał Stoma z kl IV a.  
Zmagania recytatorów zakończyły się zdobyciem I miejsca przez Magdę natomiast Julia i Michał za piękną recytację poezji religijnej zdobyli III miejsce. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i albumami książkowymi.

26 października w Kościele pw Ducha Świętego w Koszalinie odbędzie się wręczenie nagród dla laureatów XV edycji Konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Mój Kościół na Pomorzu”. Na konkurs wpłynęło prawie 1000 prac, a jedną z laureatek w kategorii rysunek została Kornelia Kańska z kl IV a.                                                             Gratulujemy z całego serca sukcesu na konkursach.

Notatkę i zdjęcia przygotowała Beata Sawicka- Bartha.


SPOTKANIE SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS

W dniu 15.06.2018 r. nasi wolontariusze ( 54 uczniów) Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w spotkaniu Szkolnych Kół Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie. Doroczna Pielgrzymka rozpoczęła się  Mszą św., której  przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. – „Wszyscy, którzy należycie do Szkolnych Kół Caritas, jesteście powiązani wspaniałą ideą, jaką jest idea miłosierdzia – powiedział biskup w homilii, nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym . „Wolontariusze to skarb Caritas – to armia ludzi o wrażliwych sercach, dostrzegających ludzi w potrzebie ” powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnego Caritasu’ .  Po Mszy korowodem wolontariusze przeszli na plac pod amfiteatrem, gdzie wyruszyli z transparentami, flagami i okrzykami, że lubią pomagać. Tam czekał na nich raper Arkadio oraz prezentacje Busa Niepodległej (rozpowszechniającego idę programu Rodzina Rodzinie) oraz sprzętu straży pożarnej, policji, straży granicznej. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem zebranych wolontariuszy, a wśród nich naszych uczniów, którzy nauczyli również innych własnego tańca, który obecnie przygotowują na swój bal gimnazjalny..
Dziękujemy naszych wolontariuszom za wszystkie  akcje i występy jasełkowe-charytatywne   (12 akcji)  – przeprowadzone w tym roku szkolnym oraz wrażliwość i poświęcenie swego czasu na pomoc dla innych w potrzebie!!!


NASZA JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

Wzorem lat ubiegłych nasze Szkolne Koło Caritas przystąpiło do ogólnopolskiej akcji “Jałmużna Wielkopostna”, która jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Niewielkie kwoty zbierane przez młodzież i dzieci do skarbonek były wyrazem ich osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka. W okresie wielkopostnym uczniowie naszej szkoły zebrali do skarbonek Jałmużny Wielkopostnej kwotę w wysokości 610 zł i przekazali zgodnie z decyzją Diecezjalnego Caritasu – na rzecz Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Dziękujemy dzieciom i młodzieży za okazane serce i wsparcie świątecznej akcji!


JASEŁKA – WYSTĘP CHARYTATYWNY

Zespół „Jedyneczka” naszej Szkoły – wystawił w dniu 11.01.2018 r w Regionalnym Centrum Kultury – JASEŁKA musicalowe pt. POKŁON NARODÓW” -pełne tańca i śpiewu z różnych stron świata. Przedstawienie zostało skierowane do rodziców i naszych najbliższych, jak również dla mieszkańców miasta i kuracjuszy. Przedstawienie spotkało się z wielkim aplauzem publiczności i owacją na stojąco. Specjalną obecnością zaszczycił nas również ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, który skierował po obejrzeniu widowiska, takie słowa: „pięknie to zostało odtworzone, pokazaliście, że Bóg przyszedł do wszystkich…Bogactwo treści, tańca, bogactwo strojów, radość serca. Naprawdę serce się raduje, kiedy patrzę na młodych adeptów sztuki, którzy nas wprowadzili w atmosferę radości, miłości i doświadczenia wspólnoty..”. Spektakl przyniósł również dobro ludziom cierpiącym, gdyż miał również cel charytatywny. Wolontariusze nasi dokonali zbiórki kwoty w wysokości 1603,08 zł i przekazali na potrzeby HOSPICJUM STACJONARNEGO w Kołobrzegu.


JASEŁKA – POKŁON NARODÓW

Zespół teatralny „Jedyneczka” naszej szkoły (98 osób występujących) -nawiązując do polskiej tradycji jasełkowej zaprezentował społeczności szkolnej w dniu 18.12.2017 r. w Regionalnym Centrum Kultury – przedstawienie musicalowe pt. „POKŁON NARODÓW”, nawiązujące do proroctwa króla Dawida Starego Testamentu „Uwielbią Pana, wszystkie ludy ziemi”. Przenieśliśmy się w różne regiony naszego świata i w rytmach tanecznych z danego kraju usłyszeliśmy kolędy i piosenki świąteczne. Występujący zaprosili nas do wspólnej wędrówki z narodami świata zmierzającymi do Betlejem – na Boże Narodzenie! – i poprzez słowo, śpiew i taniec ukazali tajemnicę Bożego Narodzenia oraz wyrazili wdzięczność Bogu za narodziny Mesjasza!

„Narodził się pośród jasnych gwiazd
by pokój nieść, nieść na cały świat
żeby każdy z nas mógł spokojnie żyć
on przyszedł tu by zbawienie dać


XII Turniej Recytatorski Twórczości Religijnej w Koszalinie w Centrum Kultury 105.
W tym roku w kategorii GIMNAZJUM startowało 23 osoby z Diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Iga Szukalska kl. III F, Kacper Pierzak kl. III E, Zuzanna Stankiewicz kl. II F. W turnieju brały też udział Justyna Mustanin kl. IIG i Małgorzata Melak kl. III E.
Zmagania recytatorów zakończyły się zdobyciem tytułu Laureata przez Kacpra natomiast dziewczęta za piękną recytację poezji religijnej otrzymały nagrodę książkową..


Czas WOLONTARIATU – Fundacja „WOLNE MIEJSCE”
25 października do naszej szkole zawitał wspaniały WOLONTARIUSZ- p. Mikołaj Rynkowski –kołobrzeżanin ze…. Śląska. Zachęcał nas, szczególnie klasy pozytywnie „zakręcone” na pomaganie do współpracy w przygotowaniu 24 grudnia Wigilii Bożego Narodzenia dla Osób Samotnych. Jest to wyjątkowa okazja do miłego spotkania ludzi „wielkiego serducha” z tymi, którzy nie pozostaną w swoim mieszkaniu samotni, a nie mają na tyle odwagi, aby zapukać do sąsiada. Wartością najwyższą fundacji „WOLNE MIEJSCE” jest współpraca ludzi. Działanie rozpoczyna się od jednej osoby, a potem włączają się inni. W naszym mieście tą ideę popierają władze miasta, ale i też wolontariusze szkół o podstawowych i ponadgimnazjalnych. Każdy może pomóc niezależnie od umiejętności. Z ramienia młodzieżowej rady miasta zaangażowany i odpowiedzialny za „wiele spraw” jest Kamil Barwinek. Spotkania odbywają się w każdą środę w sali konferencyjnej hali MILLENIUM o godzinie 18.00. Potrzebny i ważny jest każdy WOLONTARIUSZ i dla każdego WOLONTARIUSZA znajdzie się zadanie do wypełnienia. Gwarantowana jest dobra atmosfera, możliwość nabycia doświadczenia oraz satysfakcja z własnej pracy.
Klasy 2a, 2g i 3 g, które były na spotkaniu podjęły już decyzję….. dołącz i TY.


XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”

Dzięki tegorocznemu Dniowi Papieskiemu chcemy promować chrześcijańską wizję nadziei, której wyrazicielem, piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II.

– Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać – mówił św. Jan Paweł II w Częstochowie 18 czerwca 1983 roku.

Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W przykościelnej zbiórce na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomagała młodzież naszej szkoły. Parafia pw św. Marcina zawsze jest dla nas gościnna i umożliwia przeprowadzanie kwest charytatywnych. W szkole na lekcjach religii poznajemy św. Jana Pawła II, a w kościele możemy wprowadzać wiedzę w czyn.


FINAŁ VII METROPOLITALNEGO KONKURSU PAPIESKIEGO – Szczecin 2017

>Już po raz siódmy przystąpiliśmy do zgłębiania bogactwa myśli św.JANA PAWŁA  II, a także do odkrywania i ukazywania innym śladów Jego obecności w naszej Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej oraz do refleksji nad  przesłaniem Papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w Polsce w zeszłym roku. Konkurs odbywa się w 3 etapach /szkolny, diecezjalny, metropolitalny/.  LAUREATKĄ Finału Etapu Metropolitalnego, który odbył się w dniu 7.06.2017 r. w Szczecinie została KINGA KOSAKOWSKA znajdując się w najlepszej 10-tce laureatów, zajmując V miejsce. Gratulujemy!

2017-06-07 12.39.09received_1046027085528708received_1046027125528704


ANIOŁOWIE- LUDZIOM

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowych doznań i wzruszeń. Pachnący zielonym drzewkiem, białym obrusem, migoczący tysiącem kolorowych lampek. To czas, kiedy zatrzymujemy się w codziennym biegu, stajemy się bardziej uważni i wrażliwsi na drugiego człowieka.

W tym magicznym dniu oczekiwania uczniowie naszej Szkoły zabrali nas w podróż do „Anielskiej manufaktury”, gdzie przez dziurkę od klucza mogliśmy przyjrzeć się przygotowaniom do świąt naszych anielskich braci. Bo tam właśnie Michał, Cherubin i Gabriel oddawali się tworzeniu świątecznych ozdób, niezbędnych do udekorowania zielonego drzewka. W przyjemnej atmosferze rozprawiali o tradycjach związanych ze świętami, ubolewając przy tym, iż „tradycja w narodzie zanika”. Wtórował im anielski chór pod wodzą Niebiańskiego Kapelmistrza umilając czas pięknym wykonaniem kolęd. Wszyscy zaangażowani uczniowie 39-„duszyczek” czynili czas oczekiwania bardzo radosnym. Zwieńczeniem spotkania były płynące z serca życzenia spokojnych, zdrowych, rodzinnych i białych świat Bożego Narodzenia.

dscn4387dscn4385dscn4382dscn4379dscn4370dscn4356dscn4360dscn4354dscn4349dscn4353dscn4345dscn4347dscn4342dscn4328dscn4320


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza!

wolontariatW tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę. Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna! Małe działania zmieniają świat ! W naszej szkole możemy pochwalić się już długimi tradycjami w pracy wolontaryjnej. Od 8 lat uczniowie z Szkolnego Koła CARITAS, pod okiem Pani Małgorzaty Błachowiak i Pani Beaty Sawickiej- Bartha systematycznie kwestują na rzecz budowy Hospicjum w Kołobrzegu.
Gimnazjaliści wspaniale pracują pomagając młodszym kolegom w nauce. Pamiętają też o potrzebach tych, którzy mniej radzą sobie z życiem i problemami, organizują imprezy, organizują zbiórki na rzecz Domu Małego Dziecka i Schroniska dla zwierząt. Od kilku lat szkoła włącza się w akcje  zbiórki żywności dla osób w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, a także podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi oraz za każdy podarowany uśmiech!

Z tej okazji życzymy Wszystkim Wolontariuszom, spełnienia marzeń, radości w sercu, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary, że to co robią ma sens!


XI Turniej Recytatorski Twórczości Religijnej w Koszalinie w Centrum Kultury

W tym roku w kategorii GIMNAZJUM startowało 36 osób z Diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Iga Szukalska kl. II F, Kacper Pierzak kl. II E, Magda Szwarc kl. I E. W turnieju brały też udział Dominika Plata kl. III E i Małgorzata Melak kl. II E.  
Zmagania recytatorów zakończyły się bezprecedensowym sukcesem, wszyscy zdobyli pierwsze miejsca.

20161022_150621_120161022_15021120161022_104744


LAUREACI XIII DIECEZJALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MÓJ KOŚCIÓŁ NA POMORZU”

Finał XIII Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Mój Kościół na Pomorzu” odbył się w dniu 21 października 2016 r. w Koszalinie. Celem konkursu było wyrażenie plastyczne lub fotograficzne mojego kościoła na Pomorzu, nawiązując do Roku Miłosierdzia oraz Światowych Dni Młodzieży jak również do 1050 rocznicy chrztu Polski. Na konkurs wpłynęło 766 prac konkursowych z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.  Laureatkami tego konkursu zostały również nasze uczennice: Patrycja Kaziuk kl.II F oraz Wiktoria Andrulonis kl.I E. Prace tych uczennic jak również inne nasze prace konkursowe /autorzy: Hanna Sotyń, Julia Kadrzyńska, Monika Wziatek kl. III F, Michał Łojek, Kacper Mikołajewski kl. III E, Iga Szukalska II F, Kinga Kosakowska II E/ były eksponowane na wystawie w parafii św. Ducha w Koszalinie. Poniżej prezentujemy wyróżnione nasze prace konkursowe.
2016-09-30%2011-29-53-1-12016-09-30%2011-30-07-1-12016-09-30%2011-33-582016-10-03%2011-51-48-22016-10-03%2012-52-27-1-12016-10-03%2012-52-57-12016-10-03%2012-53-08-1-12016-10-03%2012-53-52-1

/Małgorzata Błachowiak/


Dzień Papieski po raz 16. Przybliżyć nauczanie Jana Pawła II

W całej Polsce już po raz szesnasty jest obchodzony Dzień Papieski – jego hasło to „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Głównym celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Kwestę prowadzi ok. 100 tys. wolontariuszy. Uczniowie naszego gimnazjum także co roku przyłączają się do tej kwesty. Zbieramy pieniądze  do puszek po zakończonych Mszach świętych w parafii św. Marcina w Kołobrzegu. W tym roku kwestowało 30 osób.

14610806_658019644375373_266270367_n-114614355_1021167924648884_1288515486_o14628229_658019657708705_1337014462_n14647452_1021167907982219_144643035_o-1-1


DIECEZJALNE OBCHODY JUBILEUSZU 1050-LECIA  CHRZTU POLSKI w KOŁOBRZEGU

 Uroczystości DIECEZJALNE odbyły się właśnie w Kołobrzegu, ponieważ Miasto KOŁOBRZEG wiąże się z doniosłymi wydarzeniami roku 1000. Bolesław Chrobry uwydatnił tę ziemię i ten gród, ustanawiając pierwsze biskupstwo w tej części Polski. Stało się to przedłużeniem Chrztu, jaki Polska przyjęła w 966 r. Tak też o tym wydarzeniu mówił Papież Jan Paweł II, przebywając na tych terenach dokładnie 25 lat temu.
Zespół JEDYNECZKA – ubogacając tym razem diecezjalne uroczystości – ponownie zaprezentował w dniu 14.06.2016 r. w Regionalnym Centrum Kultury, mieszkańcom miasta i kuracjuszom – spektakl jubileuszowy „GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA”, nawiązujący swą treścią do historycznych wydarzeń. Przedstawienie przyniosło również wsparcie ludziom chorym, poprzez zbiórkę charytatywną  kwoty 1.143,50 zł  na rzecz budowy Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu.
Niech trwający Rok Jubileuszowy Chrztu Polski pobudza nas do refleksji nad swoją wiarą i dawanym świadectwem w życiu.
/Małgorzata Błachowiak/
Zobacz zdjęcia w Fotogalerii Szkoły/
oraz na stronie internetowej Gazety Kołobrzeskiej http://gazetakolobrzeska.pl/artykul/3472-gdzie_chrzest_tam_nadzieja_foto
00514.06020021c1c3cg5ch4

Finał VI Metropolitalnego Konkursu Papieskiego 

14 czerwca w koszalińskim CEF-ie został przeprowadzony finał VI Metropolitalnego Konkursu Papieskiego. Wzięło w nim udział 33 uczestników z 3 diecezji naszej metropolii. Wśród nich trzech naszych uczniów- Mateusz Orłowski, Rafał Siarnik, Krzysztof Domański. Po części pisemnej nasi uczniowie zajęli IV, VII i IX miejsce. Zostali laureatami i  finalistami tego konkursu.

Młodzież miała też okazję zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne, w którego auli uczestnicy pisali test. Nagrody wręczył biskup senior Paweł Cieślik, który również podzielił się z uczestnikami konkursu oraz ich opiekunami świadectwem spotkań ze św. Janem Pawłem II. Nam udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie….

konk4 konkur2 konkur3 konkurs papieski


Pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas do Koszalina. 

Tym razem to Koszalin stał się miejscem, do którego zjechali wolontariusze działający w SKC. Przybyło ich wraz z opiekunami ok. 1300. – Tematem naszego spotkania jest "Wybieram miłosierdzie". Cała tegoroczna formacja skupiona była wokół uczynków miłosierdzia co do ducha i ciała. Dzisiaj dziękujemy sobie nawzajem za tę pracę. Świętujemy razem z tymi małymi ludźmi ich wielkie czyny. Z naszego gimnazjum w tym spotkaniu uczestniczyło 47 osób. Słoneczna pogoda sprzyjała radosnej atmosferze. Na rynku pielgrzymi śpiewali, tańczyli i skandowali różne hasła, np. "Wolontariusze to tacy Boży geniusze". Przed opuszczeniem placu siedmioro wolontariuszy wypuściło ku niebu balony z wypisanymi uczynkami miłosierdzia. Później razem się modliliśmy, śpiewaliśmy , jedliśmy i podziękowaliśmy na Górze Chełmskiej za to nasze święto Matce Bożej.

044040035034027


Uczniowie i absolwenci GIMNAZJUM NR 1 w Kołobrzegu – nawiązując do Roku Jubileuszowego 1050- lecia CHRZTU POLSKI,  Nadzwyczajnego ROKU MIŁOSIERDZIA oraz ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY w Polsce –  wystawili  w dniu 12.04.2016 r w Regionalnym Centrum Kultury – spektakl religijno-patriotyczny – pełen tańca, słowa i śpiewu pt. GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA.. Przedstawienie zostało skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, nauczycieli, rodziców,  jak również dla mieszkańców miasta i kuracjuszy. Spektakl przyniósł również dobro ludziom cierpiącym, gdyż miał również cel charytatywny. Wolontariusze nasi dokonali zbiórki kwoty w wysokości 1455,74 zł i przekazali na rzecz budowy HOSPICJUM Stacjonarnego w Kołobrzegu,

1050. rocznica Chrztu Polski jest świętem wszystkich Polaków. Wyrazimy naszą radość, że jesteśmy Kościołem i przez Chrzest staliśmy się nowymi ludźmi.
Umocnimy naszą wiarę w Jezusa i obudzimy na nowo godność dziecka Bożego. Radość bycia razem pomoże nam odkryć wartości, którymi będziemy żyć w przyszłości. Chrzest jest dla nas szansą na lepsze życie. Dzięki niemu uwalniamy się z grzechu i wchodzimy na drogę wolności wiary.
Niech 1050. rocznica Chrztu Polski rozpali w nas nowego ducha, bo wierzymy, że gdzie CHRZEST, tam nadzieja…wiara i miłość…

TED_8626TED_8529TED_8461TED_8427TED_8417TED_8420TED_8358TED_8402TED_8377

http://szczecin.tvp.pl/24937467/170416   PROGRAM KATOLICKI BARKA –  17.04.2016 r. od 5 min. 34 sek.

http://www.tvp.info/24609331/16042016-1715    TELEEXPRESS EXTRA –  16.04.2016 r. godz.17.15 od 3 min.22 sek.

http://koszalin.gosc.pl/doc/3085229.Gdzie-chrzest-tam-nadzieja   /artykuł/

http://szczecin.tvp.pl/24914725/150416  – program „Popołudnie z TVP 3”  od 6 min.20 sek.

Małgorzata Błachowiak


X Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska Wiedzy o św. Maksymilianie Maria Kolbe i Dziejach Apostolskich.

6 kwietnia w Siedlcach odbył się ścisły finał X Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Zmagania podjęło 80 uczestników. Test pisemny i część ustna  dotyczyła życia i działalności św. Maksymiliana M. Kolbe i tekstów  z Pisma Świętego- Dzieje Apostolskie. Wojciech Kołodziejak i Rafał Siarnik ostatecznie zajęli 50 i 20 miejsce. Gratulujemy, ponieważ Tytuł finalisty konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych przysługuje uczestnikom finału ogólnopolskiego. Nikt  się nie czuje przegranym, bo każdy, kto choć trochę poznał świętego   Maksymiliana Marię Kolbego ma wspaniały wzór do naśladowania


Bożonarodzeniowe rozterki Gimnazjalisty.

W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną w naszej szkole odbywają się jasełka. Tradycyjnie przygotowują je klasy trzecie, choć młodsi też uczestniczą. W tym roku chcieliśmy ukazać Boże Miłosierdzie w codziennych walkach duchowych oraz zwycięstwa dobra nad złem- z Bożą łaską, przy współudziale człowieka. Tak jak w życiu, spektakl ukazuje zwycięstwo dobra, ale także chwilowe i złudne zwycięstwo zła. Radości bożonarodzeniowej było ogrom. Aktorzy spisali się na medal, a śpiewające Anioły wprowadziły w nastrój zadumy. Tak to wyglądało…..

DSCN2502DSCN2504DSCN2505DSCN2509DSCN2520DSCN2524DSCN2540

 V METROPOLITALNY KONKURS PAPIESKI
Już po raz piąty przystąpiliśmy do zgłębiania bogactwa myśli św.JANA PAWŁA  II, a także do odkrywania i ukazywania innym śladów Jego obecności w naszej Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.  Konkurs odbywa się w 3 etapach /szkolny, diecezjalny, metropolitalny/.  Etap szkolny przeszli – Aleksandra Podstawska kl.III D, Wiktoria Sobierajska kl.III D, Pablo Baigorria-Kobyliński kl. III B. Etap diecezjalny wygrała ALEKSANDRA PODSTAWSKA i również została LAUREATKĄ Finału Etapu Metropolitalnego, który odbył się w dniu 17.06.2015 r. w Głogowie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Natomiast Pablo Baigorria-Kobyliński został Finalistą Etapu Metropolitalnego.
001047049055064glogow

SPOTKANIE WOLONTARIUSZY CARITAS – SZCZECINEK ‚ 2015

Nasi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniu 27.05.2015 r. uczestniczyli w corocznym spotkaniu wolontariuszy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, które w tym roku odbyło się w Szczecinku.

Uczestniczyliśmy w koncercie zespołu Full Power Spirit, który ukazał nam w swoich piosenkach sens wiary w Boga oraz wzięliśmy udział we Mszy św.dziękczynnej za wszelkie dobro jakie zostało uczynione drugiemu człowiekowi.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej w Koszalinie, aby zanieść nasze intencje modlitewne do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej…
381377

GIMNAZJALIŚCI DLA JANA PAWŁA II
Przedstawienie poświęcone nauczaniu św. JANA PAWŁA II zostało przygotowane przez uczniów naszego Gimnazjum  w 10.rocznicę odejścia do Domu Ojca i w 1.rocznicę Kanonizacji – z przesłaniem Jego słów: „ZAPROŚCIE JEZUSA DO WASZYCH SERC” . Zostało wystawione w  dniu 01.04 2015 r. w naszej szkole , a następnie w dniu 28.04.2015 r. dla mieszkańców miasta w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Chcieliśmy, aby nasze przedstawienie przyniosło dobro ludziom cierpiącym, dlatego nadaliśmy cel charytatywny i w po występie w Regionalnym Centrum Kultury dokonaliśmy zbiórki na rzecz budowy Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu. Kwotę w wysokości 1.187,40 zł  przekazaliśmy Stowarzyszeniu Victoria w Kołobrzegu.Poprzez słowo, śpiew i taniec chcieliśmy podziękować Bogu za dar pontyfikatu PAPIEŻA POLAKA, aby wróciły do naszych myśli… Jego Słowa, Jego wskazania, Jego wspaniałe gesty!” …. Nasz Przyjacielu św. Janie Pawle II, przy Tobie chcemy trwać, przy Tobie chcemy być.. Uczyłeś nas miłości do Chrystusa, miłości do każdego człowieka i miłości do samego siebie.  A teraz wspieraj nas i błogosław  z Domu Ojca! Niech w nas trwają Twoje słowa z inauguracji pontyfikatu: „NIE LĘKAJCIE SIĘ!  OTWÓRZCIE DRZWI CHRYSTUSOWI” !!!
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

/M.Błachowiak/


 10-ta rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

DSCN1904 DSCN1839 DSCN1915 DSCN1873 DSCN1867 DSCN1848X REGIONALNY PRZEGLĄD JASEŁEK ” IDĄ KOLĘDNICY” –   FINAŁ – 15.01. 2015 r. –  Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
GRAND PRIX  Przeglądu otrzymał nasz  Zespół  teatralny „Jedyneczka” za przedstawienie jasełkowe  pt. ” UKAŻ MI PANIE SWĄ TWARZ „.
Jury Przeglądu tak uzasadniło swój wybór … za niezwykłe połączenie tradycji i współczesnego przekazu o narodzeniu Dzieciątka Jezus oraz nawoływanie do otwarcia serc na wartości chrześcijańskie; za  bardzo dobrą reżyserię i choreografię, dynamikę akcji, różnorodność form scenicznych oraz wyjątkową radość, energię emanującą ze sceny…
Ta radość z takiej niezwykłej Nagrody niech niesie nas przez nasze życie…  Chwalmy Boga słowem, śpiewem i tańcem…

101 107 113 118 120 121 126 131 136 137
Małgorzata Błachowiak


X REGIONALNY PRZEGLĄD JASEŁEK ” IDĄ KOLĘDNICY” –  Klub Wojskowy w Kołobrzegu
Zespół „Jedyneczka” zaprezentował swoje przedstawienie jasełkowe  pt. ” UKAŻ MI PANIE SWĄ TWARZ ” podczas Przeglądu w dniu 13.01.2015 r. w Klubie Wojskowym w Kołobrzegu.
W przeglądzie wzięło udział 20 zespołów teatralnych z naszego regionu…

061 070 075 083 089 099

Małgorzata Błachowiak


PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE –  ” UKAŻ MI PANIE SWĄ TWARZ ”
Zespół teatralny „Jedyneczka” naszego Gimnazjum – nawiązując do polskiej tradycji jasełkowej poprzez słowo, śpiew i taniec ukazał tajemnicę Bożego Narodzenia oraz wyraził wdzięczność Bogu za narodziny Mesjasza. Przedstawienie Jasełkowe pełne radości płynącej z Betlejem pt.” UKAŻ MI PANIE SWĄ TWARZ” zostało zaprezentowane uczniom i nauczycielom  naszej szkoły w dniu 19.12.21014 r.
Następnie chcieliśmy, aby przedstawienie nasze  przyniosło dobro ludziom chorym, dlatego nadaliśmy cel charytatywny i wystąpiliśmy  w dniu 9.01.2015 r.  w Regionalnym Centrum Kultury dla mieszkańców miasta, kuracjuszy i naszych najbliższych… Dokonaliśmy zbiórki na rzecz budowy Hospicjum Stacjonarnego w Kołobrzegu i kwotę w wysokości 670,15 zł przekazaliśmy Stowarzyszeniu Victoria w Kołobrzegu..

DSC_0002 DSC_0004 DSC_0016 DSC_0023 DSC_0029 DSC_0046 DSC_0065 DSC_0092

Małgorzata Błachowiak


Jasełka 2014

DSCN0819 DSCN0832 DSCN0842 DSCN0847 DSCN0860 DSCN0872 DSCN0888 DSCN0923 DSCN0954  2014-12-19 10.51.57 2014-12-19 10.53.27 2014-12-19 10.55.39 2014-12-19 10.57.48 2014-12-19 11.12.18


PODSUMOWANIE SZKOLNEJ AKCJI WOLONTARIATU „BĄDŹ DOBRY”

18 czerwca podsumowano program „Bądź dobry” prowadzony przez  Dyrektora Szkoły p. Lidię Mikołajek oraz wolontariat szkolny. Uczniowie od września  do czerwca spełniali dobre uczynki. Działali w trzech zakresach: „ja i bliźni”, „ja i grupa”, oraz „ja i świat”.

Do akcji przystąpiło 46 uczniów, którzy bardzo prężnie, wspierani przez wychowawców, nauczycieli i rodziców pomagali innym i czynili dobro. Dobre uczynki były różne – od pomocy kolegom w lekcjach, pomocy mamie w domu czy sąsiadce, po zbiórki ubrań, zbiórkę pieniędzy na fundacje charytatywne i segregację odpadów. Spośród wolontariuszy wyłoniono 37 finalistów. Ostatecznie p. Lidia Mikołajek- dyrektor  szkoły, podjęła decyzję, że główna nagroda – rower, trafi w ręce jednego z uczestników akcji – ale, za czynione dobro uczniowie otrzymają także pochwałę Dyrektora Szkoły wpisaną do akt. Akcja „Bądź dobry” uczy  poszanowania dla innych ludzi, a także premiuje zachowania prospołeczne i wolontariat. Rower wylosował uczeń klasy I g Jakub Kusio.  – Człowiek z natury jest dobry, lecz różne sytuacje życiowe zmuszają go czasem do łamania tej zasady. Nikt nie jest tak czysty jak dzieci. Warto aby dzisiejszy świat nie zniszczył ich. Takie akcje jak „Bądź dobry” w naszej szkole mają na celu wspieranie młodych ludzi w pozytywnym działaniu. I nie o nagrodę tu chodzi, ale o samozadowolenie, bezinteresowność i dumę z bycia pomocnym. Być dobrym, to nie jest wstyd. Każdy z uczestników akcji wywiązał się z zaplanowanych zadań. Były to między innymi: pomoc słabszym kolegom w odrabianiu zadań, współpraca z wolontariatami innych szkół, pomoc w schronisku dla zwierząt, segregowanie śmieci, porządkowanie otoczenia szkoły i miejsca zamieszkania, zbieranie surowców wtórnych i wiele innych ciekawych inicjatyw.

P1190485 P1190512 P1190515 P1190511 P1190500 P1190498 P1190496 P1190494

IV METRPOLITALNY KONKURS PAPIESKI

Celem Konkursu jest popularyzacja nauczania św. Jana Pawła II wśród młodzieży gimnazjalnej oraz rozbudzanie religijnej ciekawości.   W tegorocznym konkursie  pytania koncentrowały się na nauczaniu Jana Pawła w czasie pielgrzymek do miejscowości naszej Metropolii – Koszalina, Szczecina i Gorzowa oraz na sześciu orędziach Papieża obejmujących – XIII – XVIII Światowe Dni Młodzieży.  Konkurs przebiegał  3 etapowo,  i tak I etap szkolny pokonali: Aleksandra Podstawska, Pablo Baigorria- Kobyliński , Piotr Lisiak. Następny etap diecezjalny w Koszalinie wygrała Aleksandra Podstawska, która wraz Pablo Baigorria- Kobylińskim przeszła do  następnego etapu.  Finał Konkursu , czyli etap metropolitalny odbył się w Szczecinie. Tutaj Laureatką ku wielkiej naszej radości została Aleksandra Podstawska, zajmując I miejsce w Finale Konkursu Metropolitalnego.


PRZEDSTAWIENIE SANTO SUBITO POŚWIĘCONE  JANOWI PAWŁOWI II

Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów i absolwentów naszego Gimnazjum w związku z  Kanonizacją Jana Pawła II i wystawione w ramach szkolnych rekolekcji wielkopostnych, a następnie dla parafian kołobrzeskich w Regionalnym Centrum Kultury oraz  dla uczniów Szkół Podstawowych Nr3 i 5.

Przesłaniem stały się dla nas słowa Jana Pawła II „NIE LĘKAJCIE SIĘ ŚWIĘTOŚCI”. Poprzez muzyczną biografię w tańcu i geście pokazaliśmy wdzięczność Bogu za życie Jana Pawła II… Przedstawienie stało się zamyśleniem nad Jego niezwykłym  pontyfikatem, Jego nauczaniem, Jego pielgrzymkami.. Jak wielki musiał być człowiek, który przez moment wstrzymał życie innych ludzi i sprawił, ze chyba każdy popadł w zadumę i zastanowił się: „Dokąd zmierzam?”. Obyśmy umieli sprostać wymaganiom pozostawionym przez Ojca Świętego! Chociaż nie jest wśród nas, to jego nauka i przesłanie „jak wyrażać miłość” są nadal żywe. Pokazał nam, że z Bogiem można dokonywać największych rzeczy, Niech brzmią w nas Jego słowa z inauguracji pontyfikatu „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”..
003 026 048

SONY DSCSONY DSC SONY DSC005 IMAG0423


„Świąteczna ulica”- przedstawienie Bożonarodzeniowe dla mieszkańców Kołobrzegu

Jak co roku w grudniu przygotowujemy szkolne jasełka.  30 osób przez ostatnie 5 tygodni wspólnie uczyło się tekstów, śpiewu i ruchu scenicznego. W tym roku Bożonarodzeniowe przedstawienie poświęciliśmy problemom dnia codziennego. W poszczególnych scenach pokazaliśmy jak oczekiwanie na Boże Narodzenie zbliża ludzi, ale też jak różne jest to oczekiwanie. Czy każdy z nas jest gotów przyjąć Świętą Parę do swego domu, a może bardziej do swego serca?   Można było znaleźć dobro, miłość, prawdę, łagodność i szczerość. Uczniowie „Świąteczną ulicę” przedstawili  22 grudnia przed miejskim ratuszem dla mieszkańców naszego miasta. Było wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. „Cicha noc” w czterech językach po polsku, po angielsku, po niemiecku i po rosyjsku.
http://jedynkagim.pl/jedynka/Totus_Tuus/Swiateczna_ulica2013

DSC_0568 DSC_0575


PIELGRZYMKA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI KOSZALIŃSKO -KOŁOBRZESKIEJ  DŹWIRZYNO – 4.06.2013 r.

W czasie  Pielgrzymki  Szkolnych Kół Caritas  (SKC) –  wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii oraz w   błogosławieństwie naszego Szkolnego Koła Caritas.  Przedstawiliśmy publicznie prezentację SKC zapoznając  innych  z naszymi  działaniami.  Wzięliśmy również udział  w zawodach sportowych  (zajęliśmy  4 miejsce na 11 drużyn).  Zadedykowaliśmy   wszystkim  uczestnikom  pielgrzymki  piosenkę  „Dobro jest cudne”  zawierającą  przesłanie naszej działalności …
fotogaleria/Totus_Tuus/pielgrzymka2013

DSCF5568 DSCF5569 DSCF5570 DSCF5571