Akademia Odkrywców

DSC_0853 DSCN0744 DSCN0766 P1190876 P1190880 P1190883 P1190926 P1190908 P1190907 P1190902 DSCN0766 DSCN0744 DSCN0736 DSC_0845 DSC_0840 (1) 1W dniach od 3. do 5. listopada 2014r. nasza szkoła wzięła udział w bezpłatnym projekcie edukacyjnym „AKADEMIA ODKRYWCÓW – wystawa eksperymentów”. Tę niezwykłą wystawę zorganizowała Fundacja Odkrywcy Nauki przy udziale koszalińskiej firmy Pomysłowa Fabryka. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu działań edukacyjnych przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Wystawa eksperymentów goszcząca w naszej szkole to Mobilne Centrum Edukacji składające się z 23 eksponatów – stanowisk do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Tematyka wystawy obejmowała zagadnienia fizyczne, techniczne i biologiczne czyli świat, który otacza nas w życiu codziennym. Na wystawie obowiązywała zasada: dotknij – sprawdź – zrozum. Doświadczeni animatorzy oprowadzający uczniów po wystawie pozwolili praktycznie zrozumieć często trudne zagadnienia w sposób doświadczalny. Dzięki nowatorskiej formie przekazu oraz samodzielnemu eksperymentowaniu uczniowie mogli się przekonać, że nauka potrafi bawić, zaskakiwać i może być pasjonująca.

Czas zwiedzania wystawy dostosowany był do godzin lekcyjnych i trwał 45 minut dla 30. osobowych grup(w opinii większości uczniów niestety za krótki). Łącznie w ciągu trzech dni wystawę odwiedziło 470 uczniów naszej szkoły, kadra pedagogiczna oraz pracownicy administracji. Uczestnicy wystawy mogli między innymi: zbudować most łukowy bez użycia gwoździ, rozpoznawać przedmioty zmysłem dotyku, usłyszeć z jakim opóźnieniem rozchodzi się dźwięk, zgasić świeczkę dźwiękiem, zrozumieć zjawisko zorzy polarnej, podziwiać ciekawe złudzenia optyczne, poznać figury niemożliwe, sterować światłem za pomocą zwierciadeł, wykorzystać do obserwacji cyfrowy mikroskop optyczny oglądając powiększone obrazy na ekranie komputera, obserwować mikroświat w trzech wymiarach dzięki mikroskopowi stereoskopowemu, poznać triki bilardowe czyli uderzenia i zagrania, które niewtajemniczeni widzowie skłonni są kojarzyć raczej z magią niż prawami fizyki, wystukać melodię wykorzystując rury o różnej długości wypełnione powietrzem, obserwować figury Lissajous kreślone przez wysypujący się z wahadła piasek, poznać zjawisko lewitacji, przekonać się o istnieniu ciśnienia atmosferycznego dzięki półkulom magdeburskim, oglądać obrazy w cylindrycznym lustrze (krzywym zwierciadle), poznać różnicę w mieszaniu barw używając kolorów światła i kolorów farb, dowiedzieć się o zastosowaniach praw fizyki w uprawianiu różnych dyscyplin sportowych dzięki obserwacji wyścigów walców i kulek, poznać wykorzystanie zjawisk elektrostatycznych.

Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu wzbudziły duże zainteresowanie uczniów i chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Doskonale wpisały się w nowoczesne pojmowanie edukacji i mamy nadzieję – przyczyniły się do przełamywania niechęci do nauki przedmiotów ścisłych.

Szczególne wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do dyrektora „Pomysłowej Fabryki” pana Tomasza Pietruszyńskiego za wspaniałą organizację i realizację wystawy. Dziękujemy również animatorom za profesjonalne przygotowanie i ciekawe oprowadzanie uczestników po wystawie.

 

http://e-kg.pl/wydarzenia-news/4-wydarzenia/17093-akademia-odkrywcow-w-gimnazjum-nr-1.html