Dekalog dla uczniów
- Pamiętaj, dysleksja nie zwalnia cię z obowiązku uczenia się, pisania i czytania.
- Dysleksja nie może iść w parze z lenistwem.
- Pracuj nad samokształceniem i samokontrolą.
- Systematycznie uczestnicz w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych.
- Poznaj zasady ortograficzne.
- Wykonaj ćwiczenia zgodnie z zaleceniami terapeuty.
- Czytaj codziennie co najmniej przez 15 minut.
- Opowiedz komuś przeczytany tekst.
- Ćwicz pisownię nowo poznanych wyrazów.
- W razie wątpliwości korzystaj ze słownika ortograficznego.
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Istnieje kilka prostych sposobów, by zadbać o swoją kondycję psychiczną i poprawić samopoczucie.
Bądź z innymi – szczere relacje z innymi pozwalają cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym. Tendencja do izolowania się pozbawia nas możliwości uzyskania wsparcia i odreagowania napięć poprzez rozmowę.
- Troszcz się o relację ze sobą samym – bądź uważny na to jak o sobie myślisz. Kontaktowi ze sobą samym sprzyja relaksacja, modlitwa, medytacja. Bardzo pomocne może być pisanie pamiętnika.
- Wysypiaj się. Regularny, odpowiednio długi i ciągły sen ( bez wybudzania się w nocy) umożliwia regenerację układu nerwowego.
- Ruszaj się – ale tylko tak jak lubisz! Wyniki badań potwierdzają, że osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną cieszą się lepszym nastrojem i mniejszą skłonnością do depresyjności, a także mają lepszą samoocenę.
- Korzystaj ze wsparcia w rozwiązywaniu problemów. Warto rozejrzeć się wokół siebie i skorzystać np. ze wskazówek zawartych w dobrej literaturze psychologicznej, czy wsparcia psychologa.
- Sprawiaj sobie przyjemność.
- Przynajmniej raz w tygodniu zrób dla sobie coś przyjemnego.
- Odpuszczaj – czasem nie wszystko się uda. Nie na wszystko masz wpływ.
- Żyj tu i teraz, nie rozpamiętuj przeszłości i nie wybiegaj zbytnio w przyszłość.
- Jedz zdrowo.
- Rozwijaj swoje zainteresowania – posiadanie własnego hobby, rozwijanie pasji pozwala oderwać się od rzeczywistości, poprawia nasze samopoczucie, a także rozwija nas samych i daje poczucie satysfakcji.
- Wzmacniaj POZYTYWNE MYŚLENIE. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości, do innych ludzi, dostrzeganie rzeczy dobrych powoduje, że mózg zaczyna radzić sobie lepiej nawet z trudnymi sytuacjami. Osoby myślące pozytywnie rzadziej chorują oraz szybciej pokonują chorobę. Warto zatem przyjrzeć się swoim myślom – czy są raczej pozytywne czy negatywne, na jakich emocjach się skupiamy, takich które są dla nas przyjemne, czy może na tych które są męczące i destrukcyjne dla naszego organizmu. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach naszego życia, dostrzegać uśmiech innej osoby i go odwzajemniać. Przywoływanie pozytywnych emocji i wspomnień oraz uśmiech przed lustrem przyczyni się do naszego lepszego samopoczucia i pozytywnego myślenia.
- Na bieżąco pozbywaj się gniewu (wybaczaj sobie i innym, rozwiązuj problemy, nie chowaj urazy, rozmawiaj, wyrażaj uczucia).
- Zmień swój autodialog. Myślenie typu: „zawsze coś popsuję”, „życie nie ma sensu”, prowadzi do tego, że tak się dzieje.
Pamiętajmy, że człowiek optymistycznie nastawiony do życia jest bardziej szczęśliwy. Optymista cieszy się życiem, dostrzega zalety, a nie wady. Przez to, że nie narzeka, jest częściej uśmiechnięty, przyciąga do siebie innych ludzi, jest też bardziej lubiany.
„Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak. Lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym, co masz.”
opracowała – mgr Agnieszka Spadło – psycholog01