Dnia 9 kwietnia 2015 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu odbył się XII Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny. Impreza, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, wpisała się w tym roku w obchody święta szkoły – 70-lecia jej istnienia. Młodzież z kołobrzeskich gimnazjów zmierzyła się z tekstem związanym z historią szkoły pod tytułem „Krótka historia Jedynki”. Uczniowie, pisząc treść dyktanda, mogli poznać historię pierwszej placówki oświatowej w Kołobrzegu, uzmysłowić sobie, jak wyglądała nauka w szkole po II wojnie światowej, gdy brakowało praktycznie wszystkiego: książek, zeszytów, ławek. Gimnazjaliści dowiedzieli się też, jak zmieniała się szkoła, jak unowocześniała, aby dojść do tego momentu, w którym znajduje się obecnie, swojego pięknego jubileuszu.
Z dyktandem najeżonym trudnościami ortograficznymi najlepiej poradziła sobie Katarzyna Piecyk z Gimnazjum nr 3 – to właśnie jej przypadł laur zwycięstwa, uczennica została gimnazjalnym mistrzem ortografii. Drugie miejsce zajęła Oliwia Krasowska – także uczennica Gimnazjum nr 3. Bartosz Okoń z Gimnazjum nr 3 zdobył trzecie miejsce. Jury postanowiło przyznać też czwarte miejsce. Zdobyły je Justyna Kosidło z Gimnazjum nr 1 oraz Weronika Ćwięk z Gimnazjum nr 3.
Cieszymy się, że uczniowie i ich opiekunowie przyjęli nasze zaproszenie. Już dziś odliczamy czas do XIII edycji naszego konkursu.
Opracowanie: Aneta Pietrzak
Oto tekst dyktanda, z którym zmierzyła się młodzież, podczas Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego
Krótka historia „Jedynki”
Budynek obecnego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi powstał w 1912 r. i zawsze pełnił funkcje oświatowe. Początkowo mieściła się tu niemiecka szkoła.
W czasie II wojny światowej został zniszczony dach gmachu. W okamgnieniu usunięto szkody i już we wrześniu 1945 r. naukę w Publicznej Szkole Powszechnej nr 1 rozpoczęli pierwsi uczniowie. Była to jedyna szkoła podstawowa na terenie Kołobrzegu . Klas początkowo było niewiele, bo i kołobrzeżan było niewielu. Oczywiście brakowało wszystkiego: książek, zeszytów, ławek, a to niebłahy problem. Pierwsze lata powojenne upłynęły na remontach gmachu szkoły, zdobywaniu sprzętu i pomocy dydaktycznych. Działały koła zainteresowań, niesłabnącą popularnością cieszyło się harcerstwo, któremu przewodził druh o szczególnej charyzmie.
W latach pięćdziesiątych znacznie wzrosła liczba uczniów. W szkole organizowano kursy dla analfabetów. W tym czasie na terenie naszego miasta zaczęły funkcjonować dwie kolejne placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 3. Część uczniów opuściła nasze mury i rozpoczęła edukację w nowo utworzonych szkołach.
We wrześniu 1960 r. rozpoczął się remont generalny gmachu . Powstały klasy ,w których uczyły się dzieci z niepełnosprawnością umysłową. W międzyczasie swą działalność w Kołobrzegu rozpoczęły dwie kolejne szkoły: Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 5. Część naszych uczniów kontynuowała edukację w nowych placówkach. W 1968 r. podczas remontu ni z tego, ni z owego wybuchł pożar i obrócił plany rychłej rozbudowy placówki wniwecz. Zniszczona została aula i sala gimnastyczna. Niezbędny był kolejny generalny remont. Uczniowie „Jedynki” zmuszeni byli do uczęszczania na zajęcia do Szkoły Podstawowej nr 3.
W czerwcu 1970 r. w szkole miała miejsce nie lada uroczystość. Nasza placówka otrzymała imię pierwszego polskiego superkróla Bolesława Chrobrego.
Lata osiemdziesiąte przyniosły kolejne zmiany. Część naszych uczniów kontynuowała edukację w nowo otwartej Szkole Podstawowej nr 7. Bez zarzutów i niezwykle sprawnie działała spółdzielnia uczniowska o nazwie „Tęcza”.
W 1995 r. szkoła obchodziła swoje 50- lecie istnienia. Przygotowano wielką uroczystość
z udziałem międzynarodowych gości, m.in. z Niemiec i Szwecji. Wprowadzony został nowy przedmiot – informatyka. Zakupiono pierwsze komputery. Tradycją zaś stały się festyny sportowo-rekreacyjne z okazji Dnia Dziecka. Zaczęło także intensywnie działać koło żeglarskie. Ukazało się również pierwsze wydanie gazetki szkolnej o nazwie„ Tornister”.
W 1999 r. w wyniku reformy oświaty szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół nr 1. Obok szkoły podstawowej zaczęło funkcjonować także gimnazjum. W 2001 r. powstały pierwsze klasy integracyjne.
Od września 2004 r. dyrektorem szkoły jest pani Lidia Mikołajek. Rozpoczął się czas intensywnych zmian. Przeprowadzono termomodernizację całego budynku. Nieco później odrestaurowano zabytkowe studzienki, w których zamontowano ławki. Szkolne hole uzyskały niebanalny wygląd. Sale lekcyjne są nieustannie unowocześniane. Z niesłabnącą radością użytkowane są szafki uczniowskie. Nowo otwarty kompleks boisk szkolnych, siłownia z wysoko specjalistycznym sprzętem, a także sala do terapii polisensorycznej przyciąga chmary uczniów. W Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej tabuny internautów wyszukują co rusz coś nowego. Coroczne nagrody zdobywa Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej. Do cyklicznych uroczystości i szkolnych wydarzeń należy: Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny, Festiwal Teatrów Profilaktycznych oraz konkursy dla szóstoklasistów: „Anglomaniak” i „Rachmistrz”.
W październiku 2015 r. placówka obchodzić będzie swoje 70-lecie istnienia. Cała społeczność szkoły przygotowuje się rzetelnie do uroczystości. Uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach . Zaplanowano spotkania z absolwentami, liczne imprezy towarzyszące, np. wernisaż prac plastycznych. Gromadzone są niepowtarzalne pamiątki, które stanowić będą wystrój Sali Tradycji.
Gimnazjum nr 1 to prężnie rozwijająca się szkoła, która tętni życiem , rozwija pasje uczniów, oferuje rzetelną edukację i dobry start w dorosłość.