6 maja w naszym gimnazjum odbył się Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. To już jedenasta edycja tego festiwalu, ale po raz pierwszy miała miejsce na deskach nowo wyremontowanej sceny teatralnej. Konkursowi przyświecały słowa orędzia do polskiego środowiska teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, które w bieżącym roku brzmią:
„Róbmy teatr: sztuka teatru to chwila, która pozwala przyłapać człowieka na autentyczności.
Człowiek potrzebuje grać, bo tylko tak może uzasadnić własny sens. Buduje swoją rolę, wchodzi w relację z ludźmi, wiąże się ze światem.
Teatr potrzebny jest w każdej formie i powinien być różnorodny.
Teatr może powiedzieć wszystko, był i zostanie z nami – na zawsze.”
Teatr to odpowiednia forma, aby w atrakcyjny sposób przybliżyć uczniom tematykę związaną z problemem uzależnień. Festiwalowe przedstawienia traktowały o przemocy i różnego rodzaju uzależnieniach obecnych we współczesnej rzeczywistości, a młodej publiczności podobały się zwłaszcza te, które mówiły o uzależnieniach od telefonów komórkowych i komputerów.
Tegoroczni wykonawcy w swoich spektaklach zastosowali różnorodne środki artystyczne, śpiewali, grali na instrumentach, niejednokrotnie samodzielnie pisali scenariusze i reżyserowali przedstawienia.
Do festiwalu przystąpiło siedem zespołów: cztery – z klas pierwszych naszej szkoły, dwa – z Gimnazjum nr 3 i grupa teatralna ze Społecznego Gimnazjum w Radzikowie. Spektakle oceniało jury w składzie: p. Agnieszka Spadło (Gim. nr 1), p. Agata Kaczmarek (Gim. nr 3), p. Janina Tylicka (Gim. w Radzikowie) oraz Żuliana Aleksandrov (uczennica Gim. nr 1).
Laureatem festiwalu zostało koło teatralne „Dwie maski” z Gimnazjum nr 3 („Mowa nienawiści”) , II miejsce zajęła klasa teatralna z Gimnazjum nr 3 („Wyspa nadziei”), a III – otrzymała grupa z klasy I A Gimnazjum nr 1 („Życie to nie bajka”). Ponadto wyróżnienie uzyskał zespół z klasy I E Gimnazjum nr 1 („W objęciach anioła”). Nagrody w kategoriach: najlepsza reżyseria i najlepszy oryginalny scenariusz otrzymał zespół „Dwie maski” za spektakl „Mowa nienawiści” (Gim. nr 3), a w kategorii: bogactwo środków artystycznych – grupa z kl. I D za przedstawienie „Błędne koło” (Gim. nr 1). Przyznane również były nagrody indywidualne za najlepsze role dramatyczne oraz najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe męskie i żeńskie. Otrzymali je uczniowie: Dobrosława Ciechanowicz, Jan Dawid i Daniel Stachura – Gimnazjum nr 1, Julia Królikowska i Kamil Bagiński – Gimnazjum nr 3 oraz Anastazja Kietla i Klara Klepuszewska – Gimnazjum Społeczne w Radzikowie.
Pozakonkursowo – w ramach projektu gimnazjalnego – uczniowie z klas drugich naszego gimnazjum wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym w języku angielskim, traktującym o współczesnej samotności i izolacji, zamykaniu się w świecie telefonów i komputerów, którego główną formą była ciekawa prezentacja filmowa. Przejmujący obraz problemu depresji stworzyły w swoim filmie i zaprezentowały widzom uczennice klasy III naszej szkoły.
Festiwal przebiegał w bardzo miłej atmosferze, publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie, więc już teraz zapraszamy na jego kolejną, dwunastą edycję.
Środki finansowe na zorganizowanie konkursu i nagrodzenie wszystkich uczestników XI Międzygimnazjalnego Festiwalu Teatrów Profilaktycznych szkoła otrzymała w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.