27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, już po raz drugi w czasie trwającej ponad rok pandemii. Święto teatru obchodzimy od sześćdziesięciu lat. Zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Autorką tegorocznego orędzia jest Hellen Mirren – znana brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Została uhonorowana wieloma nagrodami za pracę w filmie i telewizji: trzy Złote Globy, cztery nagrody BAFTA, cztery nagrody Emmy, była czterokrotnie nominowana do Oscara – statuetkę amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki zdobyła za rolę Elżbiety II w Królowej Stephena Frearsa.
W orędziu na rok 2021 Helen Mirren podkreśla wagę twórczych wysiłków środowiska teatralnego w trudnym czasie pandemii, jednocześnie wskazuje, że niepewny zawód artystyczny potrafi twórców zahartować, pozwalając im łatwiej przystosować się do różnych warunków. Swoje orędzie kończy optymistycznie – wierząc w siłę teatru, spodziewa się nowych artystycznych przedsięwzięć podejmowanych z jeszcze większą energią:
„Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.”
Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru przygotowała Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Oto jej przesłanie:
„Teatr jest każdym z nas, ma twarz każdego/każdej z nas; jest każdą historią, którą uwalniamy, tworząc tym samym dźwignię, która pozwoli nam siebie ocalić! Tworzymy unikalny, różnorodny ekosystem, w którym jest miejsce dla każdej osoby!”
Poniżej filmik z teatralnym pozdrowieniem od uczniów klasy III C
Małgorzata Szymańska