Integracja – JEDYNECZKA http://jedynkagim.pl/wordpress Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu Mon, 09 Sep 2019 21:56:19 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.6 Dzień Szkolnej Integracji http://jedynkagim.pl/wordpress/?p=10984 Fri, 06 Sep 2019 19:11:01 +0000 http://jedynkagim.pl/wordpress/?p=10984
W czwartek 5 września 2019 roku na boisku szkolnym oficjalnie powitaliśmy pierwszoklasistów na tradycyjnym już dla naszej szkoły Dniu Szkolnej Integracji. Nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami klas siódmych i ósmych zorganizowali lekcję wypełnioną wspólną zabawą. Dzieci miały okazję w asyście „starszaków” rywalizować w przepełnionej uśmiechami atmosferze wyścigów rzędów. Pokonywali wspólnie zadania, pomagając sobie nawzajem. Najwięcej radości sprawiła im konkurencja ”na barana” oraz bieg w „uściskach” z piłką między brzuchami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

]]>
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji http://jedynkagim.pl/wordpress/?p=6631 Fri, 13 Oct 2017 08:49:38 +0000 http://jedynkagim.pl/wordpress/?p=6631 Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, przebiegający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji, przypadał na dni 2-8.10.2017 r. W tym roku hasłem przewodnim stało się stwierdzenie “Uczeń z dysleksją też czyta książki”. Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu włączyła się w szereg akcji i konkursów.
W poniedziałek uczniowie najstarszych klas pisali dyktando przygotowane przez panią Małgorzatę Szymańską i Anettę Rebelską na temat sposobów spędzania wolnego czasu, redagowali krótką wypowiedź pisemną i krzyżówkę oraz wykonywali ilustrację pod tytułem “Mój wolny czas”. Dyktando napisali najlepiej Zuzanna Krupop z klasy III D oraz Aleks Rosicki z klasy klasy II C. We wtorek uczniowie klasy III B podczas godziny wychowawczej z panią Honoratą Górską – Sęk rozszyfrowywali tajemnicze słowa “4#D, czyli dysleksja, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia”. Tworzyli interaktywne mapy myśli z wykorzystaniem aplikacji Popplet. Przygotowali także galerię postaci – znanych dyslektyków. W środę odbył się konkurs języka niemieckiego dla uczniów ze specyficznymi problemami w nauce – “Deutsch zuch für mich – Niemiecki jest także dla mnie”, którego koordynatorem była pani Karolina Markwart. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, a także przekonać się, że pomimo swoich trudności są w stanie efektywnie uczyć się języków obcych. I miejsce zajęła Julia Spychalska z klasy III B, II miejsce – Franciszek Dubois – Placak z klasy VII A , zaś III miejsce przypadło Tomaszowi Urbanowi z klasy II B. Uczniowie najmłodszych klas wspólnie z wychowawcami – panią Agnieszką Szczerbą i Jolantą Krępeć czytali bajki terapeutyczne. W czwartek zaplanowano kolejny konkurs – “Rebusomanię”. Uczniowie z klasy II E pod kierunkiem pani Anety Pietrzak rozwiązywali rebusy – trudność polegała jednak na tym, że funkcje obrazków pełniły litery i tylko odpowiednie uzupełnienie ich przyimkami doprowadzało do poprawnej odpowiedzi. Należało zatem dostrzec wzajemne usytuowanie liter i zastosować odpowiedni przyimek. Najlepsza w tym zadaniu okazała się grupa uczniów – Agnieszka Bemowicz, Wiktoria Andrulonis i Łukasz Kaziuk. To oni najszybciej poradzili sobie z przygotowanymi rebusami i uzyskali 100% poprawnych odpowiedzi. W piątek uczniowie szkoły wykonywali interaktywne ćwiczenia ortograficzne, opracowane przez panią Jolantę Krępeć na podstawie programu edukacyjno – terapeutycznego “Ortograffiti”, z wykorzystaniem technologii Apple – między innymi aplikacji SimpleMind i Quizlet.

W całej naszej szkole już od poniedziałku uczniowie przygotowali i rozwiesili plakaty propagujące wiedzę na temat specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania. Podczas lekcji wychowawczych nauczyciele wraz z uczniami dyskutowali o różnych aspektach dysleksji (między innymi – “Dysleksja – moda czy realny problem?” lub “ Dysleksja – kiedy mózg ma kłopoty z czytaniem”). Podkreślali, że dysleksja to nie choroba, ale nie może stać się wymówką zwalniającą ucznia z odpowiedzialności szkolnej. Podsumowaniem naszych działań był Ranking Książek Kochanych przeprowadzony przez panią Urszulę Baniak. 260 uczniów szkoły oddało swój głos na ulubioną książkę. Zwycięskimi pozycjami okazały się “Mały Książę, “ Oskar i pani Róża” oraz “Gwiazd naszych wina”. Wyniki głosowania zostały przesłane do oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Materiał przygotowała – Aneta Pietrzak

]]>